Ak váhate, či rekonštruovať, alebo nie, inšpirujte sa prácou architektonického ateliéru at26. Architekti Branislav Loskot, Jaroslav Takáč a Peter Kukučka vdýchli ošarpaným priestorom starého bytu novú energiu.
Zadanie znelo: zrekonštruovať dva staré byty, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne v centre Piešťan tak, aby mohli slúžiť na prenájom. Rekonštrukcia dvoch bytov, jedného menšieho, druhého väčšieho, prebehla etapovo.
Pôvodný charakter
Hlavnou úlohou bolo urobiť veľkorysejší dvojizbový byt s rozlohou približne 70m2 s prístupom z pavlače, čo najjednoduchšie a najlacnejšie, nakoľko jeho budúcnosť bola jasná: prenájom. Avšak počas tvorby sa klient rozhodol pre šmrncovnejší a imidžovejší variant. „Ideovo sme k nemu tak i pristúpili; ale stále sme veľmi strážili náklady na rekonštrukciu. V obidvoch bytoch sme sa čo najviac snažili zachovať ich pôvodný charakter,“ vysvetľuje architekt Branislav Loskot.
Retro chick štýl
Filozofia rekonštrukcie sa niesla v duchu jednoduchosti, potláčaní extravagantnosti či stavebných výstrelkov. Farebnosť je vyzdvihnutá retro dlažbou vo vstupnej časti, kuchyni a kúpeľni; v ostatnej časti ponechali autori pôvodné parkety, ktoré však bolo treba repasovať. V byte súzvučí krásna symbióza nového a starého; kráčajú ruka v ruke a vytvárajú príjemnú, útulnú atmosféru. „S majiteľom sme sa dohodli, že celý byt bude vytvorený v ´retro chick štýle´. Na internete sme našli staré československé dizajnové kúsky, a tie sme zároveň skombinovali napríklad s nábytkom z Ikea či Room Factory,“ vysvetľuje Branislav Loskot. Nové sú napríklad sadrokartónové stropy, vyplnené izoláciou. K tomuto riešeniu pristúpili architekti z čisto praktického dôvodu: v starom bytovom dome totiž bolo zhora počuť i padnutie špendlíka. A ak si všimnete, sadrokartóny sú odpichnuté akoby nutou. Táto netypická, no funkčná „špára“ medzi stropom a stenou dodáva priestoru optické zväčšenie, pocit veľkorysosti a vzduchu. „K tomuto riešeniu nás viedol predovšetkým fakt, že v byte sa nachádzajú drevené stropy, u ktorých dochádza k priehybu a nechceli sme, aby sadrokartón praskal popri stenách. V nich sú zapustené i koľajnice na závesy, takže úchyt nevidieť, čo pôsobí veľmi esteticky a jednoducho,“ vysvetľuje Peter Kukučka.
text Broňa Tarnócy
foto Peter Čintalan
Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2018)