Zamerané na stôl

 

Hlavné zasadnutie

Hoci jedálenský stôl je vcelku jednoduchým a jednoznačne nalinkovaným dizajnérskym zadaním, priemyselní návrhári nás neprestávajú udivovať jeho novými, zakaždým originálnymi obmenami.

 

Stôl sprevádza človeka a jeho životný priestor odnepamäti. Už staroveké civilizácie s obľubou využívali rôzne stolové variácie – v Egypte nízke, v Asýrii naopak privysoké, s jednoduchými podstavami v antickom Grécku alebo bohato zdobené v Rímskej ríši. Až do stredoveku boli stoly spojené výlučne s hodovaním. Postupne sa však začali deliť podľa spôsobu použitia: popri tradičných jedálenských zostavách vznikali rôzne verzie čajových, hráčskych či pracovných stolíkov. Dnes je dizajn stolov dobre prebádaný a jeho rozmery sú mnohokrát overené ergonomickými štúdiami. Takže sa môžete spoľahnúť, že jeho kúpou získate dobre fungujúci kus nábytku. Samozrejme, za predpokladu, že zvolíte primeraný a v dizajne poctivý kúsok, nie nejakú napodobeninu, ktorá v záujme ziskuchtivosti šetrí na materiáli a kvalite spracovania, takže hoc aj vyzerá dobre, pri používaní zamrzí vratkou konštrukciou či nízkou odolnosťou. Kvalitný stôl zo statných materiálov tvorí základ jedálne – a vlastne aj celého domova. On zabezpečuje dôstojnosť pre spoločné stolovanie, ktoré tvorí podstatnú zložku každodenného rodinného života.

 

 

Bázické ukotvenie

Stôl Basis síce vyzerá skromne, napriek tomu má silný charakter. Navrhol ho známy britský architekt David Chipperfield, ktorý si vybudoval svetové renomé monumentálnymi stavbami (najmä rôznymi minimalistickými múzeami). Minimalistický rukopis predviedol aj v dizajnérskej drobnosti jedálenského stola, keď mu prisúdil tvarovú priamočiarosť. Návrh postavil na mierne rozkročenej drevenej podstave inšpirovanej tesárskymi podperami. Dal ju zhotoviť z hranolov masívneho orechového alebo dubového dreva, ich spoje navrhol v klasickom čapovaní a korunoval doskou z dreva alebo dymového skla. Vyobrazený model Basis pochádza z početnejšej rovnomennej rodiny stolového nábytku, ktorý vyrába nemecký podnik E15 – okrem jedálenskej verzie aj v podobe pracovných či barovo zvýšených stolov.

www.e15.com, www.davidchipperfield.com

 

 

Výtvarné inšpirácie

Dizajnér Fabrice Berrux v súvislosti s návrhom jedálenského stola Delta priznáva vplyv výtvarného umenia. Konkrétne sa odvoláva na abstraktné dielo španielskeho maliara a sochára Antoniho Tàpiesa – jeho bronzovú sochu, ktorú objavil v umelcovom ateliéri. Kompozícia línií a prázdnych miest v umeleckom diele inšpirovala priemyselného dizajnéra ku špecifickému stvárneniu kovových nôh, najmä detailu v styku so stolovou doskou. Pôvabne vedené línie podstavy sa v jemnom oblúku odkláňajú od seba, aby vo vrchnej časti vytvorili trojuholníkový priezor. Ním konštrukcia získala odľahčený elegantný vzhľad. Nevtieravý, no nápaditý dizajn podčiarkuje vrchná doska so zaoblenými rohmi, ktorá môže byť vyrobená z dreva alebo keramiky. Stôl Delta z produkcie talianskych nábytkárov BONALDO získal vlani hodnotné ocenenie Good Design Award od Múzea architektúry a dizajnu Chicago Athenaeum. www.bonaldo.it

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún 2020