Zameraná na pracovnú stoličku

 

Hlavné zasadnutie

Ničím nerušené sústredenie, výkon, chrbát bez bolesti, ale aj zreteľne viditeľný pôvab. To všetko má prinášať ukážková pracovná stolička.

 

 

Stolička domácich pracovní to má celkom ťažké. Musí zastúpiť údel výkonného kancelárskeho zariadenia so všetkými (tými dobre známymi) faktormi ako ergonómia, dynamika či prispôsobivosť, a súčasne má v bytovom interiéri pôsobiť nenútene a prispievať k domáckej atmosfére. Priemyselní dizajnéri, ktorí pracujú na návrhoch pracovných stoličiek do domácností, tak čelia náročnej úlohe. Ich snahou je zosúladiť dve protichodné perspektívy a zhmotniť zložité technické aj estetické požiadavky do vyváženého celku. Našťastie so svojím talentom či vynaliezavosťou prinášajú mnohé podarené riešenia – pekné stoličky, ktoré doplnia celkovú atmosféru starostlivo zariadených pracovní, zároveň však nepodliehajú mizerným kompromisom v otázkach pohodlia alebo výkonnosti.

 

 

Pri výbere vlastnej pracovnej stoličky je potrebné ujasniť si zásadné požiadavky. Jej dizajn ovplyvňujú viaceré činitele: ako často na nej pri práci budete sedieť; akú mieru pohyblivosti očakávate; na akej podlahe bude stolička umiestnená; do akého interiérového štýlu by mala zapadnúť… A podobne. Zvážiť treba aj jednoznačnejšie ukazovatele – napríklad výšku a váhu sediaceho. My sme sa porozhliadli po súčasnej ponuke a vybrali štyri ukážky šikovných stoličiek, ktoré sú zasadené do „štýlovej neutrality“, takže sa hravo začlenia do vysnívaného zákutia domácej pracovne.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august 2020