Záhrada malý súkromný raj

 

Ak ste sa rozhodli pre život v rodinnom dome, isto viete, na čo sa najviac tešíte. Na záhradu!

 

Pri predstave záhrady nás nadchýna sen o voľnom priestore, čistom vzduchu a nekonečnom relaxe. O raňajkách na slnkom prežiarenej terase, o pohodlnom ležadle s knihou v ruke, bazéne či podvečernom relaxe vo vírivke. A možno sa tešíme na rýľ, čerstvú zeleninu či vôňu pokosenej trávy…

Rodinný dom = záhrada

Na skutočnosť premeniť sen o skvelom oddychu v príjemnej záhrade však nebýva také jednoduché a vyžaduje to predovšetkým: dobré plánovanie. A tiež relevantné informácie, ktoré by pomohli pri riešení záhradnej časti nášho bývania.

Hoci záhradu automaticky spájame s rodinným domom, paradoxne – až tak veľa o nej nevieme. Pri riešení samotného domu mávame pomerne jasno: 3 izby, obývačka s jedálňou, šatník, 2 kúpeľne… Keď však príde na záhradu, chýbajú nám zaužívané schémy, podľa ktorých by sme sa v priestore vedeli orientovať. Zväčša sa to zvrtne na romantickú predstavu o galérii s množstvom nádherných zelených exemplárov. Ale nahliadnime na záhradu aj viac prakticky. Napokon, za nezastavanú časť pozemku – záhradu – sme tiež predsa riadne zaplatili. Aj to je dôvod, prečo by sme investíciu do nej mali primerane zhodnotiť.

Súkromný raj

Záhrada ponúka oveľa viac funkcií a pôžitkov, ako len pestré kvety a upokojujúcu zeleň. Ak ju pojmeme ako plne funkčný exteriér so záhradou – s terasou, záhradným pavilónom, outdoorovou kuchyňou, grilom, ohniskom, vírivkou, bazénom, hojdacou lavicou, pingpongovým stolom, extravagantnou lounge sedačkou i záhonmi domácej zeleniny a byliniek – dokáže ponúknuť celé priehrštia radostí. Úžasné… Každý deň môžeme zvrátiť stres zo šialeného pracovného tempa a užívať si pohodu normálneho života. V starom tričku a rozťahaných teplákoch pozbierame z trávnika detské hračky, vhupneme do hojdacej siete, zadívame sa na nebo plné hviezd a relaxujeme vo svojom malom súkromnom raji.

No i raj potrebuje primeranú dávku pragmatizmu. Najprv treba vziať do úvahy fakt, že záhrada nie je len galéria, ale ďalší životný priestor. Už len 100 m2 nezastavanej plochy môže výrazne zvýšiť, alebo znížiť komfort nášho bývania, nehovoriac o väčších rozmeroch. A tento bonus máme k dispozícii dnes, zajtra, pozajtra, o rok, o dva, o desať…

 

Lucia Bullová

foto www.zahradytiliadesign.sk

 

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2018)