Výbuch farebnej energie

 

Ikea pokračuje v oživovaní najobľúbenejších výrobkov zo svojho archívu a v kolekcii Nytillverkad ich vynovuje tak, aby odzrkadľovali očakávania novej generácie.

 

 

 

Kolekcia Nytillverkad vzdáva hold dizajnu jednoduchému, funkčnému, pričom mu nechýba ani štipka hravosti. Vynovené modely z hľadiska moderných technológií, materiálov a konštrukcie upravila tak, aby spĺňali požiadavky súčasnosti, adorujúc pestrofarebnú energickú atmosféru prelomu 70. a 80. rokov. Sýte kontrastné farby, výrazné vzory a jednoduché tvary doslova nabádajú, aby sme prostredníctvom nich vyjadrili svoj osobný štýl – ohromili kreslom ako umeleckým dielom z ocele či výrazne osviežili obývaciu izbu pestrofarebnými vzormi na poťahoch vankúšov alebo iných bytových textíliách.

 

 

 

 

 

 

Izba plná labiek

Vzor pripomínajúci zvieracie labky, ktorého autorom je Sven Fristedt, sa prvýkrát objavil v katalógu Ikea pod názvom Alfi na modro-zelenej a hnedo-béžovej posteľnej prikrývke (1971) a teraz sa pod názvom Svedjenäva vracia trochu zmenšený. Tento vzor je aktuálne dostupný aj na látke s 3-metrovou dĺžkou, a tak stačí len popustiť uzdu fantázii a nechať sa ním celkom pohltiť – oživiť pohovku farebnými poťahmi na vankúše či použiť ho vo veľkom aj na stenách s látkami.

 

 

 

 

Dômyselne pohodlne

Stolička Holmsjö bola prvýkrát predstavená v katalógu Ikea v roku 1963 pod názvom Dole ako súčasť série pohodlných obývačkových stoličiek Ole, Dole a Doff. Vynovená verzia Holmsjö má široké sedadlo s vankúšom vyplneným polyesterom (57 % materiálu je recyklovaného), na ktorom sa pohodlne spočíva aj pri dlhšom sedení. Nožičky má z masívneho bukového dreva s priznanými čapovými spojmi, a tak ešte aj krásne vyzerá.

 

 

 

 

Čaro oceľového drôtu

Začiatkom 80. rokov zakladateľ Ikea Ingvar Kamprad požiadal dizajnéra Nielsa Gammelgaarda, aby navrhol cenovo dostupné kreslo, ktoré by sa dalo vyrábať z hrubého oceľového drôtu, celkom bez výplne a textilu. A vzniklo Järpen – so vzhľadom umeleckého diela. Keď ho Ikea začala predávať (1983), šlo o najlacnejšie zo všetkých kresiel v ponuke, navyše oslovilo novú skupinu zákazníkov: tínedžerov. Teraz sa vracia v čiernej a oranžovej farbe pod názvom Skålboda, pričom ako prirodzená dvojička sa k nemu ponúka jednoduchý príručný stolík Järlåsa na kolieskach (predstavený v roku 1984 pod názvom Hoff). Niels Gammelgaard ho pôvodne navrhol s pántmi, ktoré ho umožňovali zložiť, no vynovená verzia má namiesto nich dve poličky s konštrukciou využívajúcou kovovú tyčku a odstrániteľné krídlové matice, vďaka ktorým sa dá zložiť. S novým výstužným profilom Järlåsa unesie až 100 kg, a tak tohto malého pojazdného pomocníka oceníme – či už pri podávaní nápojov, alebo presúvaní knižiek. A keď si svoju úlohu splní, jednoducho sa poskladá a nechá čarovne zmiznúť napríklad v šatníku.

 

 

Dalibor Veselý > foto Ikea

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2023