Vonkajšie žalúzie vs. rolety.

 

Kam sa hodia a aké sú rozdiely?

Vonkajšie žalúzie aj rolety patria medzi najobľúbenejšie vonkajšie tieniace prvky rodinných domov aj bytov. Či už potrebujete ochrániť pred slnečnými lúčmi, pohľadmi susedov, alebo regulovať teplotu v miestnosti. Významne pomôžu aj pri šetrení nákladov za vykurovanie a klimatizáciu, navyše šetria životné prostredie i vaše zdravie. Aké sú medzi nimi rozdiely a do ktorých miestností sa hodia.

 

Vonkajšie žalúzie zatienia a umožnia vetrať

Moderné vonkajšie žalúzie tvoria samostatné lamely, ktoré možno rôzne naklápať. Vhodným naklopením lamiel sa dá regulovať prísun svetla do interiéru a zároveň vetrať. Lamely naklopené do vodorovnej polohy tiež nebránia vo výhľade von. „Predokenné žalúzie a rolety sú 2 až 3 krát účinnejšie, než vnútorné žalúzie a dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C,“ radí Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia Climax, ktorý má širokú základňu partnerov aj na Slovensku.

 

 

Keď chcete horúce slnečné lúče úplne eliminovať alebo si v spálni vytvoriť tmu kvôli pohodlnejšiemu spaniu, zatiahnete celú žalúziu a lamely sa naklopia do zvislej polohy. Navyše ročne ušetria až niekoľko stoviek eur za prevádzkové náklady nezdravej klimatizácie. „Našou najpredávanejšou žalúziou je vysoko kvalitná vonkajšia žalúzia Z-90 Noval, ktorá sa vyznačuje dokonalým dovieraním lamiel vďaka tesneniu na každej z nich,“ pokračuje Filip Šimara.

 

Na inštaláciu vonkajšieho tienenia myslite dopredu, ideálne už vo fáze projektu. Vonkajšie žalúzie sa najčastejšie montujú na okná v miestnostiach, kde prebieha bežný denný ruch. Ideálne sa hodia do obývacích izieb, kuchýň a pracovní. Nájdete ich na minimalistických rodinných domoch, ale tiež v rezidenčných a panelových bytoch či administratívnych budovách. Ale využijete ich aj v spálňach a detských izbách.

 

 

Vonkajšie rolety zatienia a odhlučnia

Lamely vonkajších roliet nemožno naklápať a sú spojené do jedného celku, kde tvoria celistvý zvislý pancier. Môžete ich len sťahovať do rôznej výšky okna. Pokiaľ chcete v interiéri svetlo zvonku, stiahnite roletu napríklad len do polovice okna. Na výber máte tri typy lamiel: hliníkové vyplnené PUR penou, plastové alebo luxusné úzke rolety s_onro s viditeľným presvetlením.  S roletami chránite okná pred prudkým dažďom, krúpami, vetrom i UV žiarením. Fungujú tiež ako výrazný tepelnoizolačný a zvukový prvok. Vonkajšie rolety môžu znížiť hluk vo vnútri miestnosti až o 16 dB, čo vnímame ako pokles hlučnosti o polovicu. Pancier rolety sa dá schovať do boxu, ktorý môže byť viditeľný, zapustený pod fasádou alebo v stavebnom preklade. Pokiaľ nechcete mať viditeľnú schránku na dome, myslite na montáž už vo fáze projektu či stavby.

 

 

Vonkajšie rolety sa využívajú prevažne v izbách, kde sa spí a odpočíva. Sú teda vhodné predovšetkým do spální. „Rolety perfektne využijete tiež na zatienenie a zvýšenie bezpečnosti okien chalúp, prízemných bytov a výkladov obchodov. Môžete k nim namontovať integrovanú sieťku proti hmyzu alebo poistku proti vytiahnutiu. Majú však menšie medzné rozmery ako vonkajšie žalúzie, preto nie sú príliš vhodné na veľkoformátové okná,“ doplňuje Filip Šimara.

 

 

 

Inteligentné ovládanie

Vonkajšie žalúzie aj rolety si môžete vybrať na ručné alebo elektrické ovládanie s využitím aplikácie v inteligentnom telefóne, diaľkového ovládača alebo jednoduchého nástenného vypínača. Možno ich tiež napojiť na bezdrôtové spínacie hodiny, vďaka ktorým si prednastavíte čas automatického spustenia alebo vytiahnutia. Oba typy tienenia možno doplniť o slnečný senzor, ktorý vyšle signál k pohonu, žalúzia alebo roleta sa automaticky stiahne a vy sa tak vraciate do neprehriateho domova.

 

 

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk