Spokojnú a prívetivú atmosféru pražského bytu s výhľadom na Vltavu vytvorili prinajmenšom dve výnimočné skutočnosti. Prvou je poloha pod klenbou masívnych trámov na najvyššom poschodí a tou druhou fakt, že majiteľka si vlastný obytný priestor navrhla i zariadila celkom sama. A vo svojich predstavách bola nekompromisná.
Keď sa Zuzane pred pätnástimi rokmi dostal do rúk architektonický návrh rozsiahlej rekonštrukcie podkrovia pôvodne štvorposchodového bytového domu z roku 1895, rozhodla sa projekt prevziať do vlastných rúk. Do prvotných plánov zaznačila niekoľko úprav a celú koncepciu nechala nanovo prepracovať. Ako tvrdí sama o sebe, je kreatívny a technický typ, aj preto svoju záľubu v interiérovom dizajne posunula ešte ďalej. Okrem práce pre známe architektonicko-dizajnérske štúdio Michala Froňka a Jana Němečka – Olgoj Chorchoj – sa so svojím partnerom výtvarníkom Liborom Lípom pod spoločnou značkou „Tichá Lípa“ venuje rekonštrukciám obytných priestorov, pri ktorých sa snaží rešpektovať individualitu, užívateľskú praktickosť a vlastníkov subjektívny pocit pohodlia. Všetky spomínané hodnoty napokon dôsledne aplikovala i vo vlastnom podkrovnom byte.
V sivých tónoch
Vstupný priestor do bytu tvorí dlhá chodba prepájajúca spoločenskú časť s terasou oproti. Smeruje k detskej izbe a na jej konci sa nachádza praktická šatňa. Striedmu náladu tu vytvárajú cementové stierky a keramická dlažba, ktorá v sivých farebných tónoch plynule prechádza do exteriéru terasy. Francúzske okná, aj napriek tmavej povrchovej úprave stien, zabezpečujú v predsieni dostatok prirodzeného svetla. Dominantou je vešiaková stena s háčikmi vyrobená na mieru vo forme veľkej kovovej platne s masívnou lavicou potiahnutou kravskou kožou. Na sedenie slúži i široká nika, v spodnej časti príjemne „očalúnená“ kobercom. Priestranná terasa v tvare písmena L, ktorá smeruje do dvora, poskytuje počas horúcich dní nielen osviežujúce posedenie zatienené drevenou pergolou, ale aj široké možnosti pestovania okrasnej zelene.
Otvorený priestor
Tri „bunky“ spoločenského priestoru – obývačka, jedáleň a kuchyňa – sú spojené do jedného celku, a predsa oddelené dvomi nízkymi múrikmi vstavanými do trámov podopierajúcich šikmé steny. Okrem toho, že miestnosť vizuálne rozčleňujú, vďačne poslúžia aj ako vhodné stanovisko pre izbové rastliny. Kuchynský kút navyše ohraničuje dyhovaný barový pult s vyvýšenými nerezovými stoličkami, ktoré materiálovo komunikujú s úchytmi kuchynskej linky, priľahlým odťahovým digestorom a zabudovanými spotrebičmi. Lesklá povrchová úprava skriniek kuchynského kúta vyvažuje tmavú keramickú podlahu. Vďaka drezu situovanému pod barovým pultom, ponúka rozmerná pracovná doska zo syntetického kameňa dostatok priestoru pozdĺž celej steny. Prednosťou kuchyne, ktorá už v novostavbách často chýba, je špajza umiestnená hneď vedľa niky s chladničkou.
Jedálenský stôl si Zuzana nechala vyrobiť v štúdiu Olgoj Chorchoj. Voskovaná doska z prirodzene starnúceho dreva, ošetrená olejom a posadená na liatinových nohách dokáže pohostiť až ôsmich návštevníkov. Spoločnosť jej robia stoličky od českého dizajnového špecialistu, značky Ton.
Samuel Brčák
foto Robert Žákovič
Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2019)