Vitajte vo vile Kunterbunt

 

Fascinujúci eklektizmus

Stačí jediný pohľad na jej berlínsky mezonet a hneď viete, že tu žije tvorivá myseľ, že sa tu nevyznáva žiadna nóbl zdržanlivosť. Marina Hoermanseder – rovnako ako v prípade módnych návrhov – aj vo svojej domácnosti necháva vyniknúť mix rozmanitých prvkov. Dizajnérka s rakúskymi koreňmi vo vile Kunterbunt, ako nazýva svoj domov (kunterbunt = pestrý, pestrofarebný), veľkoryso až gurmánsky mieša pestré farby, rôzne textúry a vzory. Výsledok? Fascinujúci eklektický štýl, ktorý okrem bombastických farieb ponúka aj dostatok priestoru pre pohodlie a každodenný rodinný život.

 

Originálny stret kultúr

Marinu Hoermanseder zbožňujú mnohé svetové celebrity kvôli jej koženým kreáciám so sponami, prackami či inými kovovými ozdobami. Kde sa rodia všetky tie návrhy, ktoré Jennifer Lopez, Rihanna či Lady Gaga tak rady nosia? Zatiaľ najmä v domácom štúdiu v mezonetovom byte tejto zaneprázdnenej Rakúšanky, kam sme vďaka Westwingu mohli na chvíľu nakuknúť.

 

 

 

Pohľad do mezonetu hovorí jasnou rečou: Marina sa nebojí stretov kultúr, pestrých farieb a originálnej zmesi štýlov ani v prípade zariaďovania interiéru. Tak ako sa vo výraznom vzhľade jej kreácií snúbia pestré farby s chladným kovom praciek, aj domáci biedermeierovský nábytok nechala originálne koexistovať so súčasnou pohovkou, popri ktorých svoje miesto nachádza aj množstvo rozličných starostlivo vyberaných, ale aj náhodne objavených predmetov, ba aj hŕby hračiek dcéry Lotti.

Dve loftové poschodia v berlínskom Mitte sa stali útulným hniezdom Marininho rodinného života a spolu s jej partnerom Paulom, dcérou Lotti a psíkom Taccom sa v tomto „umeleckom diele“ všetci cítia ako doma.

 

 

 

Kreatívne záblesky farieb

Pestré svetlé farby Marinu priťahujú priam magicky a očividne sa nimi inšpirovala aj vo svojom veľkorysom otvorenom obývacom priestore, ktorý sa variabilne mení z obývačky na kuchyňu, z kuchyne na jedáleň či z jedálne na herňu. V tejto oáze pestrosti dominuje fascinujúca stena s obrazmi či inými artefaktmi ako pôsobivá galéria plná farieb, spomienok a inšpirácií. Jej opulentnému výzoru s neónovými farebnými akcentmi mlčky asistujú doplnky v zlatej farbe a vázy či sochy z lesklej keramiky, plastu i kovu. Nechýbajú ani dekoračné predmety s kožou či kovovými prackami, takými príznačnými pre Marinin nevšedný dizajn. A nájde sa tu miesto aj pre čerstvé kvety, samozrejme, v hýrivých jasných farbách.

 

Marinin každodenný život v Berlíne je rovnako pestrý ako jej byt. Hoci jednotlivé miestnosti slúžia na rôzne účely, charakteristický štýl ich tvorcu si nemožno nevšimnúť v žiadnej z nich. Celým interiérom sa ako červená niť vinie jasná ružová farba – tá pestrú zmes rozmanitých kusov sceľuje do jedného pôsobivého obrazu, v ktorom doplnkovo vibruje jasná žltá farba či ďalšie jemné tóny. Žiarivé farby rezonujú najmä na obrázkoch, dekoráciách a doplnkoch, a tak ich možno kedykoľvek variabilne a jednoducho meniť.

Veľký nábytok – pohovka, jedálenský stôl, stoličky, koberec – sú ladené v neutrálnych tónoch, vďaka čomu priestory nevyzerajú preplnené a môžu v nich vyniknúť obľúbené farebné kúsky. Celá rodina miluje útulnú pohovku a veľmi obľúbený je i veľký mäkký koberec, samozrejme, veď hry s dcérou sa často odohrávajú na zemi.

 

 

Westwing, Peter Michal > foto Westwing

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún 2022