Vitajte v Cascais

 

Holandská interiérová dizajnérka Nicoline Beerkens sa z Amsterdamu nedávno presťahovala do nového domu a pri tejto príležitosti pozvala Westwing, aby nahliadol do jeho príťažlivých priestorov. Vo svojom vysnívanom príbytku neďaleko pláže v portugalskom Cascais žije so svojím manželom, dvoma deťmi a psom.

 

Nedávno ste sa presťahovali a momentálne pracujete súčasne v Holandsku aj Portugalsku. Ako sa vám bývalo v Amsterdame a ako sa cítite v Cascais?

Kým v Amsterdame sa náš dom nachádza v centre mesta a žili sme tu typickým mestským životom, tak dom v Cascais, kúsok od Lisabonu, je celý obklopený prírodou a to nám veľmi vyhovuje. Máme radi dobrodružstvo a s manželom sme často premýšľali o možnosti presťahovať sa do zahraničia. Keď sme boli na dovolenke v Lisabone, vzdychli sme si, wow, aká úžasná krajina. Má všetko – úžasnú prírodu, pekné počasie, ponúka veľa inšpirácií pre moju prácu a má aj skvelé technologické zázemie. A tak sme sa rozhodli pre odvážny krok, vzali sme celú našu rodinu a presťahovali sa do Portugalska. Získali sme veľa slobody, oveľa viac spoločného času a množstvo pozitívnych impulzov i nápadov. Možno to vyznie trochu gýčovo – ale sme tu veľmi šťastní.

 

 

Bolo jednoduché nájsť si nový domov v Portugalsku?

Úprimne povedané, nebolo to také ľahké, ako sme dúfali, najmä v okolí Lisabonu. No napokon sme našli nájomný dom uprostred prírody so skvelou polohou, nachádza sa blízko pláže aj školy našich detí aj mojej kancelárie v Cascais. V súčasnosti staviame náš vysnívaný dom len päť minút odtiaľto – bude však trvať ešte dva či tri roky, kým ho dokončíme…

 

 

 

V nájomných domoch sa do veľkej miery treba prispôsobovať ich dispozíciám. Museli ste robiť veľké kompromisy pri zariaďovaní vášho domu?

Tento dom je veľmi moderný, veľmi čistý, má veľa prírodných materiálov, a to bola pre mňa výzva… Biele steny, biele podlahy a veľa dreva. Aby som interiéru dodala viac tepla a trochu osobnosti, pridala som do jedálne tapetu, čím sa stala útulnejšia. Zároveň som použila rovnaké jedálenské stoličky, aké máme v Amsterdame, avšak s tým rozdielom, že som nevolila farby bordovú a bielu, ale preferovala som viac sviežej letnej atmosféry, teda žlto-bielu kombináciu.

Interiér som zachovala oveľa viac presvetlený, svieži, prázdny, z čoho má zvyšok rodiny veľkú radosť, totiž náš historický dom v Amsterdame síce oplýva krásnymi starými prvkami, no keďže má veľmi „zapratané“ izby, obmedzovalo to voľný pohyb a cítili sme sa v ňom trošku stiesnene, hoci sme si na to vlastne zvykli. Teraz máme veľa priestoru a svetla, môžeme len tak jednoducho vybehnúť von a vybrať sa na pláž bez toho, aby sme sa museli o niečo starať. Dom disponuje veľkými oknami s výhľadom do záhrady a počas slnečných dní prestupuje dovnútra veľa nádherného svetla – cítime sa tu ako na dovolenke. Aj preto sme chceli zachovať v interiéri veľa svetla.

 

Ako by ste opísali svoj štýl?

Veľmi všestranný… Niekedy je super maximalistický, inokedy môže byť veľmi minimalistický – závisí to od toho, kde sa práve nachádza. Prispôsobujem sa okoliu, napríklad tu, v Portugalsku – prírode, väčšiemu svetlu a priestoru, menej plnému domu… náš dom v Amsterdame je oveľa tmavší, plnší a bohatší na textúry, tapety i farby. Takže ako definovať môj štýl? Ako adaptívny a prispôsobivý okoliu alebo mojim klientom.

 

Ktorá miestnosť v portugalskom dome najlepšie reprezentuje váš štýl?

Obývačka. Spája moderné prvky s klasickými. Klasickejší tvar dvoch veľkých kresiel a pohovky som skombinovala s modernejšími líniami latkovanej drevenej steny, moderným obrazom, stolom z masívneho dreva a palubovkou s kobercom na podlahe.

 

 

 

A vaša najobľúbenejšia časť domu?

Záhrada. Príroda a túžba byť stále vonku – to bol dôvod, prečo sme sa presťahovali do Portugalska. Je to úžasné – veľa zelene, modrá obloha a jedinečný výhľad. Radi vonku organizujeme večere, deti sú často v bazéne, priestrannú terasu využívame aj na skateboarding… jednoducho, v záhrade radi trávime veľa času.

 

 

 

 

Peter Michal, Westwing > foto Westwing

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2023