Útulný minimalizmus

 

V štýle rodiny Casamonti

Basti a Teresa spolu snívali veľký sen. O veľkom, priestrannom dome pre ich päťčlennú rodinu. Nemal byť nový, ale starý, aby ho mohli zrekonštruovať a vtisnúť mu vlastnú pečať. Vhodnú nehnuteľnosť hľadali pomerne dlho, keďže vždy niečo nesedelo. Buď objavili domy, ktoré sa rozpadali a navyše mali premrštené ceny, alebo nemali vhodné umiestnenie, inokedy bol dom príliš malý alebo príliš veľký, prípadne sa nevydarila dražba… Napokon sa oplatilo, že nechceli robiť kompromisy. A hoci to trvalo trochu dlhšie, svoj vysnívaný domov našli.

 

Rekonštrukcia, výzvy, prekvapenia

Teresa, hrdá spolumajiteľka vily, opisuje svoj nový domov nasledujúcimi slovami… Keď sme prvýkrát videli dom, v ktorom dnes bývame, okamžite sme si ho zamilovali. Bolo nám, samozrejme, jasné, že nás čaká veľa práce, kým bude vyzerať, ako sme si ho vysnívali. Po práci, cez víkendy aj neskoro večer Basti na našom „spoločnom sne“ tvrdo pracoval a zásadnou rekonštrukciou prešli aj elektrika či kúrenie. Vymenili sme podlahy, zbúrali niektoré steny, izbám zmenili pôvodné umiestnenie. Vstavané skrine a staré schodisko sme prebrúsili a zrekonštruovali. Nakoniec nám rekonštrukcia zabrala oveľa viac času, ako sme predpokladali, ale výsledok stál zato.

V celom tom neporiadku, ktorý rekonštrukcia prináša či pri rôznych prekážkach, s ktorými sme sa popri prácach stretli, sme nikdy nezabudli na jednu podstatnú vec: dokázali sme si zachovať trpezlivosť a železné nervy. A tie sme skutočne potrebovali. Žili sme však s vedomím, že keď všetok ten zmätok pominie, budeme môcť žiť v pokoji a harmónii v krásnom dome, a to nám dodávalo silu. Mám pocit, že umenie renovácie a všetky problémy s tým spojené, sme celkom dobre zvládli. Koniec koncov, stále sme tu, nevzdali sme to. Silnejší ako kedykoľvek predtým a taktiež bližší – stále sa vieme spolu smiať, ba aj zo seba si uťahovať. Všetky tie búrky, ktoré sme prežili, nás posilnili.

 

 

Dekorovanie

Ja som sa starala o deti a Basti sa venoval renovácii – stavebné a dokončovacie práce boli jeho úlohou. Potom prišiel rad na mňa – keď už bolo všetko pripravené, postarala som sa o dekorovanie. Mala som voľnú ruku, lebo Bastimu sa páči všetko, čo domov prinesiem. Preferovala som nadčasový štýl s jemnými industriálnymi akcentmi. Rada kombinujem klasiku s modernejšími prvkami. Čiernu považujem za perfektnú základnú farbu, ktorú možno kombinovať mnohými spôsobmi.

 

 

 

 

 

 

Pokoj relax, energia

Chcela som, aby sa náš domov stal miestom pokoja a relaxácie, miestom, kde môžeme načerpať novú energiu a úplne sa uvoľniť. Dlho sme hľadali miesto, ktoré by nám dalo všetko, čo potrebujeme k životu. Túžili sme totiž po mieste, kam by sa naše deti vždy radi vracali.

 

 

Westwing, Peter Michal › foto Westwing

 

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2020