Tvorcovia krehkej krásy

DECHEM studio, víťaz cien Akademie designu a držiteľ titulu Grand designér roku 2014, založili v roku 2012 v Prahe Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Prvýkrát sa stretli na sklárskej škole v Novom Bore, kde sa obaja zamilovali do najstaršieho umelého materiálu v histórii ľudstva.

Počas prezentácie novej kolekcie v štúdiu Domoss na Bajkalskej ulici v Bratislave prezradil Jakub Janďourek, že s Michaelou Tomiškovou pri svojich dizajnérskych návrhoch najviac pracujú so sklom hlavne preto, lebo mu rozumejú najlepšie. Venujú sa najmä doplnkom do interiéru – navrhujú a realizujú na mieru svietidlá a občas aj nábytok. V minulom roku si na základe oslovenia výrobcu DuPont™ Corian®, od skla odskočili a vyskúšali si realizáciu mobiliáru putovnej kaviarne Deep Café, pri ktorej sa inšpirovali postmodernou. Kaviareň za pomerne krátku dobu existencie sa stihla predviesť okrem Prahy aj v Budapešti a Bratislave a potvrdila, že kvalitný dizajn môže byť nielen funkčný, ale aj mobilný. V Bratislave počas DAAD obaja dizajnéri predstavili novú kolekciu „Bandasky“ – súbor váz, pri ktorých sa pohrali s tvarmi aj farbami. Postupným prechodom do číreho skla v hornej časti navodzujú pocit, že kvety do nich vložené akoby sa z nich priam zrodili. Kolekciu dopĺňajú drevené a kovové doplnky.

Roman Nečas, foto: archív Dechem

02_DECHEM_PORTRET_f_Kristina_Hrabetova 01_DECHEM_BANDASKA_VASE_f_Kristina_Hrabetova DECHEM_Bandaska vase_Lignet Roset_02 01_DECHEM_Bandaska light 14_DECHEM_ANTIMATTE_floor lamp 04_Mr 05_DECHEM_ANTIMATTE_collection 05_Mr