Trendy v záhradnom dizajne

Tak, ako každý rok i tento priniesol do sveta záhradnej architektúry novinky a trendy, ktoré obohatia a spestria nadchádzajúcu sezónu. Nechajte sa pozvať do sveta kreatívne stvárnených záhrad a inšpirovať aktuálnymi trendmi.

V súčasnosti sa s obľubou používa oranžová a žltá farba a ich odtiene. Vnášajú do záhrady teplý, letný, pozitívny pocit. Použitiu smelých a výrazných farieb sa netreba obávať. Možno ich aplikovať na nudných povrchoch múrikov, záhradných doplnkov a, samozrejme, pomocou kvitnúcich rastlín.

Používanie prírodných materiálov – Po rokoch materiálového minimalizmu si návrhári všímajú obnovený záujem zákazníkov o prirodzené materiály – kameň a drevo. eľakrát sa to deje v eklektickom mixe s modernými prvkami.

Vzostup umelého trávnika – Pri detských ihriskách je nenahraditeľným funkčným i hygienickým prvkom. A ak odrátame pravidelné hnojenie, kosenie a závlahu, ekologický rozmer prestáva byť až takým ťaživým faktorom.

Jedlé záhrady – Úžitkové záhrady znovu zaujímajú svoju stratenú pozíciu na poli záhradnej architektúry. Veď kto už by dnes povedal, že zeleninová záhrada so svojou krásou nedokáže konkurovať okrasnej.

Život do záhrady sa vracia – Kurín, včelín, zajace, operence, psy, mačky, kozy, ovce… Aj život v záhrade začína ožívať, a to nielen pre úžitkovú hodnotu chovaných zvierat. Ide o radosť z chovu, radosť z pozitívnej energie, ktorou nás zvieratá pri každodennom kontakte častujú.

Mišmaš – Urputné preferovanie určitého záhradnému štýlu je passé. Miešanie starého s novým je trendové nielen v interiéri, ale i v exteriéri.

Inteligentné systémy v záhrade – V rodinných domoch i záhradách pomaly nastupuje éra automatizácie. Prvou lastovičkou boli automatické závlahové systémy, o výhodách ktorých sa netreba bližšie rozpisovať. Súčasným trendom kraľujú automatické kosačky.

Zoltán Nagy, foto: Zoltán Nagy