Sympatické retro z Viedne

Dvojizbový byt v dome, ktorý pamätá obdobie Habsburgovskej monarchie, sa nachádza v pokojnej štvrti neďaleko zoologickej záhrady Lainzer. Už impozantný vstup do domu s bohatou štukovou výzdobou dáva tušiť, že v minulosti sa v jeho priestoroch nešetrilo na obytnej ploche.

Pre naplnenie predstáv investora museli architektky Kristína Poržoltová a Ivana Paľková z Kivvi architects urobiť zopár stavebných úprav. Nešlo však o nič zásadné, v spálni sa na jej rozšírenie čiastočne posunula priečka smerom do obývačkového priestoru, v oboch izbách bol sadrokartónom znížený strop o 15 cm a na priečke medzi kuchyňou a kúpeľňou sa urobil svetlík. Drobnou, skôr organizačnou úpravou prešla i kúpeľňa. Sprchový kút sa presunul na miesto, kde bolo pôvodne umývadlo a práčka, obe dostali nové miesto a na mieste pôvodnej sprchy vznikol priestor pre úložnú skriňu. Obklady aj batérie dostali historickú podobu, korešpondujúcu s času, kedy bol dom postavený. Zariadenie – skrinka pod umývadlom alebo zrkadlo – však tvarom i farebnosťou patria skôr do súčasnosti. Podlahy v celom byte sú kombináciou dubových parkiet v izbách a keramickej dlažby s výrazným vzorom v ostatných priestoroch.

Roman Nečas, foto Jozef Barinka, archív Kivvi

w-BH1A8099-2 w-BH1A8092-2 w-BH1A8058-2 w-BH1A8037-2 w-BH1A8026-2 w-BH1A8024-2 w-BH1A7980-2 w-BH1A7972-2 w-IMG_bez ivci kopie (2)MMM UPRRR