Súlad farieb, vzorov a materiálov

Hoci si na jar ešte chvíľu počkáme, ponúkame niekoľko tipov, ako s jej príchodom osviežiť sedačku, posteľ či obľúbené kreslo bez toho, aby sme museli volať čalúnnika a už vôbec nie sťahovákov. Stačí, ak sa pohráme s farbami, vzormi a materiálmi na vankúšoch. Je to najrýchlejšia aj najľahšia cesta, ako začať experimentovať v interiéri.

KAI Cushions 2 FINAL small AW Cushions 2 FINAL small KAI Cushions Main FINAL small1) Menej odvážni môžu na začiatok skúsiť ladenie „tón v tóne“. Stačí si zvoliť jednu nosnú farbu a v rámci farebného kruhu vyberať z jej blízkych odtieňov. Tieto farby potom kombinujeme niektorou z neutrálnych farieb: bielou, sivou a čiernou (môže byť aj dvojica i trojica).

2) Väčšiu iskru interiéru dodá kontrastné ladenie farieb. Vo farebnom kruhu ho tvoria farby stojace oproti sebe. Najlepšie pri sebe ukážu žltá a fialová, oranžová s modrou a červená so zelenou. Silu kontrastu možno korigovať sýtosťou vybraného odtieňa, prípadne vložením neutrálnej farby alebo tlmeného (pastelového) farebného tónu.

3) Experimentátorom, inklinujúcim ku komplementárnemu ladeniu farieb, odporúčame tri vedľa seba stojace farby z farebného kruhu. Farby pri sebe vyniknú, kontrast je však jemný.

Vzory Ak ste už dostali farebné ladenia do krvi, začnite sa zabávať s kombináciou vzorov. Najlepšie – s miešaním vzorov rovnakého charakteru, geometrické s geometrickými, kvetinové s kvetinovými… Avšak aktuálnym trendom je eklektický štýl, kde sa vo vzoroch kombinuje úplne všetko. Vždy však v harmonickom farebnom ladení.

CCDG0423~martineau-berry-cushion-x-cm CCDG0449~pugin-apple-cushion-x-cm CCDG0459~leighton-violet-cushion-x-cm

 

Štruktúry Vankúše sú dnes odeté do textúr a štruktúr od výmyslu sveta. Na ich obliečkach nájdete rôzne aplikácie, ornamentálne vyšívanie, ale aj úplne nečakané materiály.

©_ ©_ ©_Štýly Na vytvorenie či podčiarknutie osobitého charakteru interiéru neexistuje nič lepšie ako vankúše. Minimalistický, romantický, vidiecky, historizujúci trend? Farby, vzory a materiály dekoračných látok im dajú neodmysliteľnú štýlovú bodku. Vankúše poslúžia rovnako dobre aj pri zmene atmosféry počas rôznych ročných období či sviatkov.

Soňa Salnerová, foto: archív firiem