Striedmosť a optimizmus pražského podkrovia

 

Podkrovie patrí k menej tradičným, no v posledných rokoch vyhľadávaným spôsobom bývania. Originálne zariadenie atypických priestorov si však vyžaduje aj poriadnu dávku invencie. Tá rozhodne nechýbala majiteľovi, tak trochu svetobežníkovi – dizajnérovi Radovanovi Mačákovi.

 

 

Návšteva bytu dizajnéra ponúka vždy veľký zážitok. Odráža nielen osobné estetické preferencie návrhára, ale aj vyberaný vkus a nekompromisné požiadavky na funkčnosť a kvalitu – ako zariadenia, tak i celého procesu rekonštrukcie. Pre Radovana Mačáka, vedúceho dizajnéra ateliéru Prague Design Hub, bola netradičná kompozícia podkrovných priestorov s množstvom pilierov a nosníkov príjemnou výzvou.

 

 

Vytrvalosť a premyslený plán

Zmeniť storočnú povalu či zaprášené podkrovie bytového domu na vysnívaný alternatívny príbytok s charizmou starých dubových trámov a nezameniteľnou hrou prirodzeného svetla si vyžaduje vytrvalosť a premyslený plán. Nakoľko nejde o priestor primárne určený na bývanie, jeho osobitá členitosť, rozloženie okien či inštalácia rozvodov elektriny, vody, odpadu a vykurovacieho systému, to všetko môže celý projekt na najvyššom poschodí poriadne skomplikovať. Rovnako dôležitá je dôkladná kontrola izolačných vlastností strechy, posúdenie statiky a ďalších okolností, ktoré so životom v podkroví neodmysliteľne súvisia, ako napríklad prítomnosť výťahu či ventilácia vzduchu najmä v letných mesiacoch.

 

Sila prirodzeného svetla

Už pri vstupe cítiť ľahkú, striedmu a vzdušnú atmosféru, v ktorej duchu sa nesie zariadenie celého interiéru. Dvojizbový byt v pražských Holešoviciach s rozlohou 80 m² je zariadený v optimistickej kombinácii bielej a svetlej drevenej dyhy. Predsieň, kuchynský kút s jedálňou a obývačka tvoria súvislý otvorený priestor, ktorý napomáha vizuálnej priestrannosti, čiastočne oklieštenej šikmou strešnou stenou. Vďaka výraznému sklonu strechy v pomerne ostrom uhle je byt dostatočne presvetlený strešnými oknami a zároveň priestranný i do výšky. Šikovná dispozícia kuchynského okna oproti vchodovým dverám umožňuje dennému svetlu preniknúť aj do zväčša tmavých kútov predsiene.

Okrúhle zrkadlo s nápaditou zelenou lavicou stojí na jednej úrovni so skrinkou na topánky v bielom vyhotovení, ktorá zároveň slúži ako odkladací priestor. Zázemie so spálňou a kúpeľnou, ladenou v kontrastnej čierno-bielej kombinácii obkladu, spája so zvyškom bytu úzka chodbička vedúca do predsiene. O fakte, že v podkroví si dizajnéri vážili každý cm³, svedčí vstavaná skriňa, kvôli ktorej došlo k posunu priečky medzi obývačkou a spálňou. Vďaka tomu sa do miestnosti komfortne zmestila nielen skriňa s knižnicou, ale aj rozložité ležovisko vo forme postele kombinovanej s perinákom, taktiež upravené na mieru. K dôležitým detailom patrí i vybavenie izieb nenápadnými radiátormi v tvare jednoduchého hladkého obdĺžnika a dostatok miesta na parapetnej doske.

 

 

Samuel Brčák

foto Robert Žákovič

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER marec-apríl (2019)