Stolička – kráľovská disciplína

 

V nábytkárstve je jedným z najjednoduchších, a súčasne najťažších zadaní. Dejiny priemyselného dizajnu priniesli ohromné množstvo stoličkových variácií, takže nie je také ľahké prísť s niečím novým. A predsa sa dizajnéri i technológovia púšťajú do neúnavnej inovácie, aby vyhútali nevídané, ešte lepšie podoby obyčajnej stoličky.

 

REMESELNÝ KUMŠT

&Tradition: stolička Betty

Východiskom pre návrh drevenej stoličky Betty bola dilema jej dizajnérov – Jakoba Thaua a Samiho Kallia. Chceli vytvoriť pohodlné sedenie, ktoré by pasovalo do prostredia ľubovoľného štýlu či určenia tak, aby pôsobilo jednoducho a nápadito. Riešenie objavili v tradičnom komponente ukrytom zvyčajne pod čalúnením – vo výplete z textilných popruhov. „Výplet zabezpečuje, že stolička je nielen ľahká, ale má zároveň vzdušný a transparentný charakter,“ hovorí dizajnér Sami Kallio. „Je dostatočne pevný, no súčasne aj poddajný, keď sa prispôsobí kontúram sediaceho.“ Konštrukcia stoličky vychádza z typickej tradície škandinávskeho dizajnu. Odhaľuje nádherne vypracované stolárske remeslo, ktoré masívnemu drevu prisúdilo triezvy tvar. Priamočiare nohy podopierajú sedadlo ručne vypletené z ľanových pásov. Môžu byť morené vo farbách černe, súmračnej modrej alebo tmavočervenej. Stoličku Betty (pomenovanú podľa známeho kodanského divadla) vyrába dánsky editor dizajnu &TRADITION.

www.andtradition.com  www.kallio.nu

 

 

UMENIE A PRIEMYSEL

Zanotta: stolička Elipse

Originálna stolička Elipse stojí na priesečníku dvoch tvorivých disciplín – sleduje prísne zákonitosti priemyselného dizajnu, a súčasne sa necháva unášať odvážnymi víziami sochárskeho umenia. Spojenie techniky a estetiky v nápadnom produkte spáchal francúzsky dizajnér Patrick Jouin. Použil ľahký materiál hliníkovej zliatiny, z ktorej vytvaroval pevne rozkročenú konštrukciu; sedadlo a operadlo s charakteristickým kruhovým otvorom zasa vylisoval z technopolyméru (syntetického materiálu na báze PP plastu), a to všetko spracoval v hravej nálade. „S Elipse som chcel dôsledne zosúladiť úžitkovú racionálnosť priemyselného dizajnu i silu výtvarnej plastiky,“ vysvetľuje Patrick Jouin. Stoličku vyrába talianska spoločnosť ZANOTTA v štyroch farbách: bielej, antracitovej, čiernej a červenej

www.zanotta.it  www.patrickjouin.com

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER január-február 2020