Sprchová alchýmia

Kabinet transfigurácie

Sprcha je ako zázračná búdka, ktorá dokáže človeka vzpružiť alebo, naopak, dokonale uvoľniť.

Ak pripustíme, že k prvkom kúpeľňového interiéru si môžeme vybudovať intímny vzťah, potom sprcha bude zo všetkých najmilovanejšia. Je to miesto, ktoré niektorí respondenti dokonca považujú za svoje najobľúbenejšie miesto v celom byte.

Kabíny spŕch sú relatívne mladými obyvateľmi moderných kúpeľní. A to aj napriek faktu, že princíp očisty padajúcim prúdom vody (predstavujeme si vodopád) sa s ľudskou hygienou spája odjakživa. Rané interiérové sprchy sa do príbytkov dostali niekedy v polovici 19. storočia, no až do druhej svetovej vojny ich považovali za luxusný rozmar. Sprchy dnešného vzhľadu sa naplno rozšírili v osemdesiatych rokoch. Dnes patria k dobre etablovanej výbave kúpeľní, ktorá svojimi prednosťami vytlačila vane do úzadia. Telesná hygiena v sprchách je efektívnejšia, úspornejšia v otázke spotreby vody či času a aj šikovnejšia.

Ak to priestor dovolí, je ideálne umiestniť do kúpeľne vaňu aj sprchový kút. No pokiaľ sú priestorové možnosti obmedzené, uprednostnite skôr ten kút. Nielenže ním ušetríte miesto, ale získate aj lepšie prístupný (teda bezbariérový) a celkovo účinnejší hygienický kompakt. Dnešné dizajnérske možnosti umožňujú široké spektrum stvárnenia sprchového zákutia. Môže byť celkom zapustené v stavebnom výklenku, umiestnené do rohu alebo dokonca voľne stojace, veľkoryso sa vynímajúce ako elegantný solitér. Sprcha môže byť otvorená alebo uzavretá prostredníctvom sklených zásten s posuvnými či otváravými dverami. Môže byť vybavená sprchovou vaničkou z plastu alebo smaltovanej ocele, no často sa uplatní i odtok kanálového žľabu. Ako modernejšie riešenie ponúka celistvý vzhľad prerušený len úzkou líniou odtokovej štrbiny. Sprcha môže byť celkom maličká, štvrťkruhová alebo, naopak, ohromne priestranná, stretnete sa dokonca s riešením pre dvojice.

Pre správne fungovanie sprchovej očisty sú veľmi dôležité vodovodné armatúry. Dnešný zákazník má pri ich výbere veľké možnosti. Základom je ručná sprcha. Môže mať väčšie či menšie rozmery, príjemne zaoblené tvary a takmer vždy aj niekoľko prepínacích režimov, ktoré regulujú prúd vody z rozmanito usporiadaných dýz. Ručnú sprchu často dopĺňa hlavová ružica upevnená na strope alebo vo výške na stene. Aj tu vodovodní technológovia povymýšľali všakovaké lákavé riešenia – najčastejšie hovoria o dažďovej sprche, priestornej platni posiatej veľkým množstvom dýz, z ktorý vytekajúce kvapky imitujú rôzne stupne dažďa. Pri zariaďovaní sprchy treba pamätať aj na doplnky – všakovaké poličky na odkladanie kozmetiky, háčiky, ale trebárs aj elegantne tvarovaná stierka, ktorú tí disciplinovanejší použijú po každom sprchovaní, aby zotreli zvyšné kvapky vody zo skla zásten a udržali ich tým dlhšie čisté.

Michal Lalinský

foto archív autora

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2019)