Okno priamo nad pracovnou doskou, atypické poličky prepájajúce kuchynské úložné priestory a naoko zabudovaná chladnička… detaily, ktoré tradične ladenej škandinávskej kuchyni v novo postavenej drevostavbe v obci neďaleko Nového Jičína prepožičiavajú netradičný vzhľad.
Keď je pre plánovanie dostatok priestoru, môže sa čarovať vo veľkom. A pokiaľ je kuchyňa plánovaná ešte pred výstavbou domu, tak je to čistá radosť. Majiteľky si totiž už v rámci výstavby drevostavby naplánovali miestnosť pre kuchyňu s takými rozmermi, aby sa do nich vošiel dostatok pracovného aj úložného priestoru a k tomu aj veľký jedálenský stôl pre veľkú rodinu. „Požiadavky klientiek už v rámci plánovania boli pomerne jasné – tvar kuchyne do L, dostatok pracovnej plochy, dobre využiteľné úložné priestory a jemná farebná kombinácia. Pôvodné noty som si následne utriedil a vytvoril niekoľko návrhov, ktoré sme spolu prediskutovali. Finálny kuchynský priestor som navrhol tak, aby ako celok vytvoril funkčné a súčasne dizajnové miesto,“ opisuje začiatky plánovania kuchyne dizajnér Robert Kývala. „V rámci plánovania sme urobili aj niekoľko stavebných úprav, ktoré spočívali predovšetkým v zmenách otvorov okien tak, aby mal priestor maximum prirodzeného denného svetla.“ To v kuchyni zabezpečuje nielen pozdĺžne okno vsadené medzi pracovnú dosku a horné skrinky, ale aj dve francúzske okná – jedno v úrovni ostrovčeka a druhé za jedálenským stolom.
Kuchynská zostava je na jednej strane tvorená vysokými modulmi, ktoré sa skladajú z potravinovej skrine, americkej chladničky a tzv. komína so vstavanou rúrou. Dômyselne navrhnuté skrine chladničku obklopujú zo všetkých strán, čím sa dosiahlo jej osadenie v jednej línií s okolitým nábytkom. „Postavenie všetkých prvkov do jednej rady vyžadovalo návrh úložných priestorov o osem centimetrov hlbších, ako býva v kuchynskom nábytku zvykom,“ vysvetľuje Robert Kývala. Chladničku z hornej časti kompaktne prekrýva praktický úložný priestor. Kolmo situovaná hlavná časť kuchyne s priestorom na umývanie a varnou platňou je od modulu oddelená farebne odlišným kútom slúžiacim na prípravu kávy. Hlavný pracovný priestor kuchyne dopĺňa protiľahlý ostrovček so zabudovanou zásuvkou a barovým pultom, ktorý disponuje LED pásikom na spodnej strane.
Svetlé farby a dostatok svetla… to je hlavné kúzlo severských kuchýň, vrátane tejto. Čelá skriniek, zásuviek a samostatných políc v odtieni slonovej kosti určujú kuchyni hlavný farebný ráz: vzdušnosť a ľahkosť. „Aby kuchyňa nepôsobila sterilne a jednoliato, navrhol som k prevládajúcemu odtieňu slonovej kosti kontrastnú pracovnú dosku v dekore antracitovej bridlice farebne nakombinovanej s chladničkou a vypínačmi a zásuvkami na linke. Prírodné tóny tak zastupuje stena v dekore tmavého duba, ktorá je v jednom tóne s farebným pultíkom,“ popisuje Robert Kývala.
Materiálovo je kuchyňa vybavená tak, aby bez problémov obstála aj pri maximálnom zaťažení. „Pracovnú dosku a zadnú rohovú stenu v drevenom dekore tvoria LTD dosky, avšak prevládajúcim materiálom čiel skriniek a zásuviek je nano laminát FENIX. A to hlavne z dôvodu jeho odolnosti a praktickosti. Vďaka dlhoročným skúsenostiam, ktoré s FENIXom mám, ho vo svojich realizáciách používam často,“ vysvetľuje dizajnér. V čom spočíva jedinečnosť tohto povrchu, dopĺňa Martin Dusík zo spoločnosti Trachea, výrobcu nábytkových dvierok: „Mechanickú odolnosť HPL nano laminátu FENIX voči poškrabaniu, nárazom a pôsobením tepla zaisťuje vrstva odolných živíc spracovaných pomocou nano technológií. Navyše nezostávajú na ňom odtlačky, čo je v kuchyni obzvlášť žiadúce.“
Pomyselný prechod jednej časti kuchyne do druhej tvoria rôzne dlhé police, rovnako v odtieni slonovej kosti nano laminátu FENIX. Robert Kývala: „Police sa v takejto dĺžke do kuchýň bežne nevyrábajú, musím teda oceniť ústretovosť a ochotu Trachey k atypickým požiadavkám, ktoré sme spolu za viac ako desať rokov spolupráce riešili.“ Nižšie položená polička ešte disponuje LED pásikom, ktorý plynule pokračuje aj na spodnej strane horných skriniek.
Dalibor Veselý > foto Trachea / Robert Kývala
Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2022