S taktom k dizajnu

 

Pretrvávajúca obľuba škandinávskeho dizajnu neutícha a do našich domácností aj naďalej prináša rys prívetivosti či spriaznenosti s prírodou.

 

Takt: Príručný stolík Plint

Severský dizajn je vo svojom prirodzenom vzťahu k prírode vždy naklonený aj environmentálne priateľským riešeniam. Remeselníci či dizajnéri sa vo svojich výrobkoch snažia hľadať súzvuk s prírodnou múdrosťou, uvážene narábajú so zdrojmi a ctia prirodzenosť riešení. Preto neprekvapí, že jeden z dômyselnejších nástrojov environmentálne priateľského a udržateľného dizajnu – balenie výrobkov naplocho – pochádza práve zo Škandinávie. Výmysel plochého balenia v praxi znamená efektívnejšie skladovacie či prepravné nároky a v dôsledku aj miernejšie dopady na životné prostredie. Spopularizovala ho švédska nábytkárska ikona IKEA, no s úspechom ho využívajú aj ďalší výrobcovia (napríklad známy Hem alebo Normann Copenhagen). Prepracovaný dizajn založený na úspornom balení a jednoduchej domácej montáži začlenil do svojho „biznisplánu“ aj mladý kodanský podnik TAKT. Vznikol pred rokom s cieľom ponúknuť nadčasovú severskú estetiku, dostupnosť a udržateľný dizajn pripravený v spolupráci s poprednými priemyselnými návrhármi. V smelých plánoch naštrbiť zaužívané nábytkárske zlozvyky a prinášať bežným používateľom ten najkvalitnejší nábytok za rozumnú cenu už oslovil Sama Hechta & Kim Colin (z britského Industrial Facility), duo PearsonLloyd alebo Thomasa Bentzena. Túto jeseň k nim pribudla aj obľúbená Dánka Cecilie Manz, ktoré majstrovsky spája zdržanlivú estetiku a prívetivosť. Jej návrhárske služby už stihli využiť veľkí dizajnérski hráči ako Bang & Olufsen, Duravit či Fredericia Furniture. Jej nový nábytkový kúsok v ponuke TAKT sa začne predávať od októbra – nádherne jednoduchý stolík Plint z masívneho, ekologicky certifikovaného dreva a kože.

 

Taktická voľba

Nízky podlhovastý stolík Plint od Cecilie Manz výborne zapadá do kolekcie zmysluplného nábytku TAKT: rozširuje jeho druhovú ponuku, a súčasne zachováva hlavnú filozofiu značky založenú na udržateľnej produkcii či transparentnom vzťahu medzi producentom a konzumentom. V snahe obísť distribučný reťazec a ponúkať nábytok priamo „z dielne“ sa TAKT-u darí udržiavať veľmi priaznivé komerčné ceny pri súčasnom zachovaní kvality dizajnu. „Hlásime sa ku klasickým hodnotám dánskeho dizajnu, založenom na účelnosti, úprimnosti a prírodných materiáloch. Uprednostňujeme jednoduchosť, dizajn zbavený zbytočných ozdôb, ktorý si však zachováva výrazný charakter,“ približuje zakladateľ značky TAKT Henrik Taudorf Lorensen.

Do takto načrtnutého tvorivého univerza značky výborne zapadá nový „lavicový“ stolík. Je vyrobený z masívneho dreva hospodárne dopestovaných stromov – oregonskej borovice, borovice druhu Kalmar a duba. Jeho jednoduchá konštrukcia umožňuje balenie naplocho a rýchle domáce zloženie bez potreby nástrojov. Stolík stačí rozbaliť, jeho dosku spojenú koženými pásmi s postrannými nohami poskladať a zaistiť priečnym stredovým lubom. „Odkladací stolík je typ nábytku, ku ktorému sa často vraciam, pretože je všestranný a užitočný. Koža ako materiál použitý na pánty je niečo, čo ma veľmi zaujíma už posledných desať rokov. Je pozoruhodné používať všedný, avšak ušľachtilý materiál, akým je pevná useň, tam, kde to dáva úžitkový zmysel,“ vysvetľuje dizajnérka Cecilie Manz. Úžitková všestrannosť nevtieravého nábytkového prvku je jasná. Poslúži ako klasický konferenčný stolík pred pohovkou alebo ako postranný odkladací stolček v nevyužitom kúte či podstavec na knihy, kvety a dekorácie niekde pred oknom. Súčasne interiér skrášli prirodzeným severským pôvabom.

 

 

 

 

Dizajnérka Cecilie Manz založila svoje štúdio v roku 1998. Momentálne sa radí k najvýraznejším návrhárskym osobnostiam Dánska, venuje sa najmä dizajnu nábytku, svietidiel a priemyselných výrobkov. Často vystavuje a za svoje prepracované návrhy zbiera významné ocenenia. www.ceciliemanz.com

 

 

 

 

 

Prostý a elegantný stolík Plint sa začne predávať prostredníctvom on-line platformy nábytkárov TAKT v októbri. www.taktcph.com

 

 

Michal Lalinský › foto Casper Sejersen (portrét), Victor Neumann a Mikkel Mortensen © TAKT

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2020