Priestranná pohoda v Amsterdame

 

 

Bývať v niekdajšej kantíne pre poldruha tisíc prístavných robotníkov, tým sa dokáže pochváliť málokto. Interiérovej dizajnérke Reineke Antvelink však život takúto príležitosť privial do cesty a ona ju neodmietla; navyše, bývalý industriálny priestor jej ponúkol aj iný výnimočný bonus: z okna obývačky sa otvára nádherný výhľad na staromódnu loď zakotvenú v prístave.

 

 

 

Reineke, pohodlne usadená na sedačke so šálkou kávy v ruke, popisuje lokalitu, v ktorej sa rozhodla žiť aj so svojou rodinou, ako príjemný „tichý kút mesta“. Jej domov sa totiž nachádza na amsterdamskom ostrove bývalej lodnej spoločnosti KNSM, ktorý – hoci kedysi žil čulým ruchom rušného priemyselného prístavu – dnes sa premenil na štýlovú rezidenčnú oblasť pre umelcov a tvorivých ľudí rôzneho druhu.

 

 

 

 

Sklo, oceľ, drevo

Reinekin fascinujúci loft zo skla, ocele a dreva ponúka mnoho inšpirujúcich prekvapení. Okná od podlahy až po strop vyrážajú dych, rovnako tak i presklené steny, ktoré umocňujú dojem otvorenosti. Vo veľkoryso priestrannom interiéri sa však päťčlenná rodina necíti „stratená“, pretože Reineke z neho vytvorila útulne pôsobiaci priestor so zákutiami, kde si každý môže nájsť trochu svojho súkromia.

 

 

 

 

 

Kozmopolitný charakter

Pomyslené hranice jednotlivých zón zadefinovala rôznymi farbami či doplnkami, pričom každú plochu, každú policu ozvláštňujú dômyselne zvolené exotické a historické artefakty, čím loftu v symbióze starého a nového dodávajú originálny kozmopolitný a cestovateľský charakter: „Ako vidíte, som zberateľka,“ priznáva holandská interiérová dizajnérka s úsmevom. „Zbieram… všetko, čo sa mi zdá pekné.“

 

 

 

 

Alternatívny look

Reineke nechce nejako exaktne definovať, „škatuľkovať“ svoj štýl, no priznáva, že rada „spája všetko možné a snaží sa vždy využívať predmety a materiály, ktoré v sebe ukrývajú veľkú energiu“. Ponecháva priestoru pôvodný architektonický koncept, avšak ku starému odvážne pridáva nové, robustné materiály s bohatými vzormi a nebojí sa prechádzať od štýlu do štýlu, čím dosahuje zaujímavý alternatívny look.

 

 

 

 

RA.Studio

Reineke Antvelink založila svoje interiérové ​​štúdio RA. Studio po absolvovaní Rietvellovej akadémie v roku 2011 a odvtedy úspešne rieši zadania rôznych súkromných, firemných i komerčných projektov. Interiérový dizajn bol pre ňu spočiatku len koníčkom, no po založení RA. Studia sa jej biznis rozrástol a v súčasnosti zahŕňa ako zákazky pre blízkych priateľov, tak i obrovské projekty (napríklad pre hotely v Miláne). Keďže ju zaujíma všetko výnimočné, zvláštne, nekaždodenné, snaží sa všetky nádherné a nezvyčajné elementy transformovať, organicky zakomponovať do navrhovaných riešení, lebo krása podľa nej zohráva v každodennom živote mimoriadne dôležitú úlohu. Hoci sa vždy snaží preferovať prírodné materiály a farby, za nemenej dôležité považuje rešpektovať predstavy klienta. Pre jej prácu sú charakteristické prepracované detailné dizajny, rafinovaná neviazanosť a neočakávané, autentické, čisté a vždy odvážne riešenia. „Najviac ma fascinuje vznik niečoho nového, jedinečného,“ vysvetľuje. „Najdôležitejšie je vytvoriť hrejivý priestor, ktorý budú môcť ľudia naozaj považovať za svoj a kde sa budú cítiť šťastne.“

 

 

text Westwing, Peter Michal › foto www.ra-studio.nl

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august 2020