Pre veselší domov

 

Raw Edges: kolekcia bytových doplnkov Herringbone

Švajčiarska nábytkárska autorita VITRA, ktorá vo svojej ponuke opatruje dobre namiešanú kolekciu historických (často ikonických) diel s novými avantgardnými nápadmi, predstavila na veľtrhu bytového dizajnu Maison & Objet v Paríži novinku Herringbone. Súbor zahŕňa textilné vankúše, porcelán či drevené dekorácie – sympatické návrhy, pod ktoré sa podpísali dvaja mladí dizajnéri zo štúdia Raw Edges.

Prácu izraelských dizajnérov Yael Mer a Shaya Alkalaya, ktorí svoje návrhárske štúdio Raw Edges založili v roku 2007 v Londýne, sledujeme už pár rôčkov. S každou ich novinkou sme čoraz viac presvedčení, že patria k tým najpozoruhodnejším v súčasnom dizajne. K tvorbe pristupujú z perspektívy autorskej hry, radi experimentujú s nevšednými výrobnými postupmi a provokujú odvážnejšími formami, takže svojimi dielami často posúvajú hranice dizajnérskeho uvažovania vpred. Zreteľnú radosť z tvorivej hry si užili i pri aktuálnej kolekcii Herringbone. Bytové doplnky totiž založili na netradične vytváraných farebných vzoroch, keď jednotlivé predmety postupne a opakovane namáčali do rôznych odtieňov tekutých farieb. Technika, ktorá sčasti pripomína batikovanie, sčasti morenie, vytvára na povrchu striedavý károvaný vzor. Porcelánové nádoby či vankúše boli do pigmentových kúpeľov ponorené pod uhlom a v diagonálnom rytme, takže výsledkom je grafický ornament odstupňovaných, vzájomne sa prelínajúcich farebných plôch s výrazom rozihraného optimizmu.

Štúdio Raw Edges svoju autorskú techniku farbenia rozpracovalo už v predchádzajúcich experimentoch, naplno ju však využilo až v jedinečnom projekte, ktorý si uňho vlani objednali nábytkári VITRA. Talentovaných dizajnérov požiadali o zariadenie vzorového interiéru na celom jednom poschodí výstavno-prezentačnej budovy VitraHaus vo Weil nad Rýnom. Ich inštalácia „Happy Places“ (teda Šťastné miesta) predstavovala ideálny domov pre zaneprázdnenú a kreatívnu rodinu, zariadenú nielen výrobkami z bohatej produkcie značky VITRA, ale aj vlastnými návrhmi Raw Edges plnými farebnej jasnosti a radosti.

www.vitra.com  www.raw-edges.com

 

Michal Lalinský

foto archív autora

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2019)