Pre blaho tela i ducha

 

Nepostrádateľná kúpeľňa

Kúpeľňa je síce rozmermi menšou, nezriedka prehliadanou časťou v pôdorysnom pláne príbytku, predsa však v jeho prevádzkovom programe zohráva veľmi dôležitú úlohu. Kto z nás by sa odvážil tvrdiť, že sa bez nej zaobíde?

 

Zariaďovať kúpeľňu je z hľadiska interiérového dizajnu o čosi ťažší oriešok, v ktorom treba skĺbiť nielen estetické a úžitkové hodnoty, ale aj dôsledne vyriešiť jeho technologické či stavebné náležitosti. Preto je vždy žiaduce, aby sme sa pri jej návrhu spoľahli na odborníkov, napríklad architektov a predajcov z kúpeľňových štúdií. Tí by mali mať dostatok vedomostí i skúseností, aby zákazníkovi poradili s čo najúčinnejším riešením. Aby dokázali vyhútať adekvátne kúpeľňové návrhy, musia dostať čo najpresnejšie zadanie. Skôr, než sa pustíme do zariaďovania či rekonštrukcie „hygienického srdca“ domova, mali by sme si premyslieť, čo od neho očakávame, aké máme každodenné hygienické návyky a tiež aké máme priestorové a finančné možnosti.

 

 

 

Oáza premeny

O kúpeľniach sa často rozpráva ako o zázračných kabinetoch, v ktorých človek dokáže dokonale zmeniť svoje rozpoloženie. Slúžia nielen telesnej očiste, ale aj duševnému znovuzrodeniu – každý istotne pozná ten pocit, keď svoje ráno naštartuje osviežujúcou sprchou alebo keď sa po ťažkom, na výkon náročnom dni ponorí do uvoľňujúceho kúpeľa. Interiérový dizajn je už celé desaťročie podriadený predstavám celostného a blahodarného rituálu, ktorý v kúpeľniach podstupujeme. Jeho charakter sa postupným vývojom očividne zmenil, takže zo strohých hygienických jadier vtesnaných do minimálnej výmery sa dnes stretávame skôr s veľkorysými priestormi akýchsi domácich wellness. To sa premieta aj do samotného zariadenia – z technického hľadiska do kúpeľní pribudli všakovaké hydromasážne vynálezy, domáce sauničky či relaxačné pomôcky, z estetického zasa prvky, ktoré priestor zútuľňujú. Moderné kúpeľne sú skutočne oázou pokoja a oddychu.

 

Navždy mladá

Existujú dva základné predpoklady, aby novo zariadená kúpeľňa spoľahlivo slúžila čo najdlhší čas. Po prvé: treba zvoliť kvalitné materiály spracované s expertným remeselným zanietením. Po druhé: treba uprednostniť riešenia nadčasovej estetiky. To znamená, že do kúpeľne, ktorá je doslova „zabetónovaná“ trvalými riešeniami, zvoľte radšej nevtieravé, neutrálne a málo výrazné motívy. Tie najkrajšie interiéry sú už pár sezón záležitosťou tlmených zemitých farieb, veľkoformátových obkladov či uhladených minimálnych detailov. Stačí si prezrieť obrázky popredných dizajnérskych značiek, ktoré sme poukladali do redakčného výberu v tomto článku, aby ste sa presvedčili, že klasickým rastrom „kachličiek“ či krikľavým farbám v kúpeľniach odzvonilo. Vizuálne čisté prostredie má nielen cieľ „večnej mladosti“. V priestore, ktorý nič neruší a mlčí v stíšenom vizuálnom výraze, je oveľa väčšia šanca, že aj vy sami ľahko nadobudnete stav upokojenia a rovnováhy.

 

 

Elegancia techniky

Dizajnérska elegancia súčasného zariadenia zaznieva dokonale harmonických súzvukom spolu s dômyselnými materiálovými či technologickými výmyslami. Sú to rôzne odolné povrchy so sofistikovanými vlastnosťami (napríklad aktívnym antibakteriálnym účinkom), bezúdržbové textúry a zjednodušené línie, ktoré k elegancii kúpeľňovej prevádzky prispievajú poriadnou dávkou. Armatúry si odievajú hrejivé metalické farby, sprchové plochy splývajú s podlahou v bezšvíkovej kontinuite, ekologická kozmetika sa ukrýva do šikovne uprataných schránok a ambientné svetlo umocňuje celkový malebný rámec miestnosti. Skrátka, súčasné kúpeľne nám tým najlepším spôsobom predvádzajú, aké skvelé výkony podávajú dnešní interiéroví dizajnéri a ako dokážu skĺbiť vyspelé technológie s nadčasovým pôvabom.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2020