Pracovné nasadenie

 

Zariadenie pracovní sleduje dvojaký cieľ. Na jednej strane by svojou nevtieravosťou malo napomáhať tvorbe ničím nerušeného pracovného prostredia, na druhej strane má podnecovať a inšpirovať.

 

Práca, ktorá by mala spĺňať predpoklad, že človeka napĺňa a teší, je jednou z najdôležitejších súčastí ľudského života. Prináša mu nielen obživu, ale aj istú podobu existenčného zadosťučinenia. Za posledné desaťročia došlo vplyvom rozvoja digitálnych a komunikačných technológií k výraznému posunu v pracovných návykoch súčasníkov. Práca sa stala stala skôr duševným vypätím, než fyzickou námahou: u človeka predpokladá intelektuálne nasadenie, nie hrubú silu. Dôležitým je tiež fakt, že výkon zamestnania už nebýva naviazaný na konkrétne miesto, ale môže byť vykonávané kdekoľvek. To v kanceláriách vedie k kočovnému usporiadaniu – napríklad systému „hotdesking“, pri ktorom sa zamestnanci delia o spoločné pracovné stoly a využívajú ich podľa potreby. Uvoľnenosť práce takisto prináša možnosť – „home office“ (teda občasnej práce z domu) a napokon aj krajný prípad, keď človek už nepotrebuje žiadnu kanceláriu a celú svoju agendu vykonáva z pohodlia domácnosti. V tomto prípade mu môže prísť vhod samostatná miestnosť pracovne alebo šikovne zriadený pracovný kútik. Inšpiratívne pracovné zákutie nie je nevyhnutnou podmienkou správne fungujúceho príbytku, pokiaľ sa však vydarí, môže život v domácnosti obohatiť priaznivým spôsobom.

 

Základná poloha

Pri zariaďovaní pracovne je prvotnou otázkou spôsob jej umiestnenia. Pokiaľ architekti príbytku pamätali na takúto možnosť, vytvorili primerane veľkú pracovnú miestnosť. Taký prípad je v dnešnej bytovej výstavbe zriedkaví; majitelia skôr na prácu využívajú nepotrebné miestnosti (napríklad detské izbičky premenený na hybrid pracovne a hosťovskej izby). Najčastejšie sa však na účel domácej práce musí nájsť nejaké šikovné miestočko v ucelenej dispozícii bytu, napríklad v obývačke, kuchyni alebo niekde na chodbe. V každom prípade je pri hľadaní ideálneho miesta potrebné zvážiť niekoľko faktorov: pracovňa by mala mať priame denné osvetlenie aj možnosť vetrania. Nič nie je únavnejšie a odpudzujúce, ako pracovať len pod umelým osvetlením, s dusivou atmosférou vydýchaného vzduchu. Pozícia pracovného stola vo vzťahu k oknu najlepšie uspokojí pri postrannom usporiadaní. Svetlo dopadajúce sprava alebo zľava je najpríhodnejšie, niekedy sa stôl umiestňuje aj priamo pod okno. V takom prípade však môže dochádzať k oslneniu protisvetlom. Druhou nevyhnutnou podmienkou je pokoj. Je fajn, ak sa pracovňa nachádza v nerušenom ústraní, niekde s výhľadom do dvora alebo na tichšiu uličku. Popri pokoji, svetle a vzdušnosti treba samozrejme zvážiť aj bezkonfliktnosť začlenenia pracovného kútika vo vzťahu k ostatným miestnostiam bytu – napríklad neodporúčané umiestnenie do spálne môže priniesť mnohé mrzutosti rodinného života.

 

 

Michal Lalinský

foto archív autora

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2018)