Postrehy k dizajnu

 

JAPONSKO ♥ DÁNSKO

Kohchosai Kosuga: súprava Plateau

Škandinávsky a japonský dizajn majú k sebe celkom blízko. Severania i obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka, ktorá bola v minulosti dve storočia uzavretá pred svetom (vďaka cielenému izolacionizmu Sakoku), sa totiž delia o podobné tvorivé východiská. Racionalita, teda dizajnérsky dômysel postavený na rozumných, hospodárnych riešeniach či priaznivý vzťah k hodnotám remeselného majstrovstva tvoria základné piliere dizajnérskej tvorby škandinávskych štátov i Japonska. Tamojšie návrhárske zmýšľanie zrkadlí tesnú spätosť s prírodou, preto často využíva prírodné materiály, striedmosť tvaroslovia, no zároveň prívetivý, ľudsky hrejivý výraz.

Čerstvým príkladom spriaznenosti oboch geograficky vzdialených regiónov je komorná súprava bytových doplnkov Plateau. Navrhli ich autori z dánskeho multidisciplinárneho ateliéru OEO Studio, teda Thomas Lykke a Anne-Marie Buemann pre japonskú spoločnosť Kohchosai Kosuga. Jednoduché, no tvarovo rafinované produkty majú všestranný účel, podriadený modernému životnému štýlu. Sú precízne spracované z bambusu a ich nevtieravá krása reprezentuje racionálne estetické hodnoty. Zmyslom kolekcie Plateau má byť skultúrnenie každodenného života na tej najvšednejšej úrovni.

Kjótsky podnik Kohchosai Kosuga sa špecializuje na remeslá spracúvajúce bambus. Skúsenosti starých majstrov uchováva z jednej generácie na druhú už od svojho založenia v roku 1898. Popri opatrovaní vzácnych tradícií však remeslo rozvíja ďalej. Spolupracuje so súčasnými dizajnérmi a využíva moderné technologické postupy. V synergii medzi tradíciou a inováciou hľadá rovnováhu a nachádza cestu pre uznanie predností bambusového materiálu. Aj výrobky navrhnuté dizajnérmi z OEO Studio boli zhotovené prostredníctvom high-tech strojov. Vďaka tomu získali sofistikovaný nádych. Z tvarového hľadiska autori načerpali inšpiráciu v japonskej krajine. Línie podnosov napríklad odvodili z typických terasovitých úprav vidieckej krajiny, preto im vymysleli názov Plateau. Kolekcia, ktorá mala premiéru na nedávnom parížskom veľtrhu bytových doplnkov Maison&Objet 2018, sa vyrába z bambusu, a to buď v prírodnej, alebo čierno morenej povrchovej úprave. Pozostáva z podnosov troch veľkostí, misky na mydlo a nádob na papierové obrúsky či vonné potpourri.

en.kohchosai.co.jp, www.oeo.dk

 

Michal Lalinský

foto OEO Studio, Marie Louise Munkegaard