Porcelán späť na steny! Ale inak

Kvalitný historický a súčasný porcelán popri estetickej a úžitkovej hodnote predstavuje cennú komoditu. Zbierku zdedenú po predkoch možno rozširovať, alebo ju len opatrovať. Zberateľskú stratégiu možno zamerať na kuriozity, solitéry alebo konzistentne budované menšie kolekcie, napríklad mokka šálky. Vlastné preferencie ovplyvňuje nielen individuálny vkus, ale aj vlastné finančné a priestorové možnosti. Pri prezentácii porcelánu v interiéri odporúčame vsadiť na nápaditosť a netreba sa pritom báť ani drobného experimentovania. Porcelánovým figúrkam a tanierom je síce vo vitríne alebo na poličke pohodlne, ale hravo inštalované na stene dokážu príbytok spestriť oveľa viac.

Intervenciou starého porcelánu do moderného obydlia nič nepokazíte, a to platí aj o súčasnom porceláne v kombinácii so starším zariadením. Rodinke porcelánového vtáctva pristanú malé poličky, no dobre vynikne napríklad i dekoratívna klietka. Nový rozmer získa zarámovaný tanier po babičke či nápaditá šálka, vložená pod sklený zvon na cukrovinky. Jedálenský stôl či iná časť priestoru tým získa nový akcent a nemusí to byť len pri príležitosti rodinnej oslavy. Samostatne adjustované predmety okrem dekoratívnej funkcie nadobudnú aj význam spomienky na milú osobu. Základným východiskom je upustiť od zaužívaných kompozícií, symetrických a strohých línií a odvážiť sa kombinovať štýly, formy a pohrať sa s farebnou škálou.

V súčasnosti vyhľadávaný eklektický charakter interiérov možno docieliť vhodným výberom nábytku aj doplnkov. Nemalo by však ísť len o prázdny symbol spoločenského statusu. Pri inštalácii porcelánu nesmie chýbať základná idea, vtip, význam a harmónia.

Jana Švantnerová, Viera Kleinová foto Profimedia, archív SNG, archív

6

s kvetom good!!

1-pod linku

 

KIVA_CHER_PIRSC