Pestovateľské práce

 

Skultuna & Ilse Crawford: kolekcia Nurture

 

Londýnska dizajnérka Ilse Crawford je známa premyslenými, bezvadne účelnými návrhmi, v ktorých sa zrkadlí jej tvorivá filozofia – uprednostňovať potreby a túžby ľudí pred všetkým ostatným. Tento „humanocentrický“ prístup, teda zorný uhol orientovaný najmä na blaho každého jednotlivca, má spoločný so škandinávskym dizajnom. Preto neprekvapí, že jej dizajnérske služby využíva veľa severských firiem. Naposledy ju oslovila historická dielňa Skultuna – nablýskaná švédska značka preslávená mosadznými doplnkami.

Zlievárne mosadze Skultuna fungujú nepretržite už viac ako štyristo rokov. Patria teda k najstarším „priemyselným“ podnikom v krajine. Vo vnútrozemí, asi sto kilometrov na západ od Štokholmu ich v roku 1607 založil kráľ Karol IX. Lokalitu vybral celkom logicky. Zlievárenskému biznisu tu prial nielen dostatok uhlia, dreva či vody, ale aj dobré dopravné napojenie a najmä neďaleké bane na meď. Kráľovskí remeselníci v mestečku Skultuna produkovali rozmanité úžitkové predmety – predovšetkým mosadzný riad, svietniky alebo lustre; mnohé z nich sa nachádzajú v ponuke spoločnosti dodnes.

 

Vo svetle opätovnej obrody tradičného remesla, vyzdvihnutia hodnôt udržateľnosti typických pre škandinávsky životný štýl a obľúbenosti farebných kovov v modernom interiéri – teda v duchu dizajnérskych trendov posledného obdobia, sa Skultuna opäť dostala na výslnie. Rozbehla spoluprácu s viacerými nadanými návrhármi a ďalej rozvinula stáročnú výrobnú tradíciu. Kvalitnú mosadz tak ponúka nielen v ozdobných výmysloch minulosti, ale i v súčasnom podaní. Spolupráca s Britkou Ilse Crawford a jej ateliérom Studioilse vyústila do neveľkej, no sympatickej kolekcie Nurture. Pozostáva z mosadzných kvetináčov rôznych veľkostí a elegantnej kanvičky na zalievanie. Nurture (po anglicky: „starostlivosť“) je priamou reakciou na záľubu pestovania bytových rastlín v súčasných domácnostiach. V jednoduchých, no elegantných tvaroch majú byť pripomienkou pestovateľskej starostlivosti aj malou dávkou každodennej radosti.

 

 

 

Kolekcia doplnkov Nurture (dizajn: Studioilse) ja dostupná on-line alebo u vybraných obchodných partnerov Skultuna. Vyrába sa z leštenej mosadze kombinovanej s keramikou v čiernej, tmavozelenej či čokoládovej farbe. Cena za kvetináč začína od 75 eur.  www.skultuna.com

 

 

 

Michal Lalinský

foto archív Skultuna, Leslie Williamson

 

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2019)