Perfekcionista

Atelier Michal Hagara vznikol v roku 2011 s víziou tvoriť pôvodné nadčasové klasicky krásne a trvácne nábytkové a interiérové objekty. Pri výrobe nábytku a vstavaných interiérových prvkov zúročuje viacročné know-how, popri ktorom využíva vlastnú progresívne vybavenú stolársku dielňu. V ateliéri pracujú ľudia s vášnivým vzťahom k drevu a odhodlaním spájať majstrovstvo tradičných ručných techník s najmodernejšími, neraz aj experimentálnymi postupmi. Značka nesie meno zakladateľa, dizajnéra Michala Hagaru. Charakterizuje ju jednoduchý štýl, exaktný geometrický poriadok, nevtieravá monumentalita, prémiové materiály a precízny remeselný fortieľ.

V čom sa cítite komfortnejšie, pri navrhovaní nábytku, alebo pri zariaďovaní interiéru?

Blízke sú mi obe disciplíny. V prípade, že počas navrhovania interiéru mám v klientovi partnera na diskusiu, pri vymýšľaní nového produktu bývam sám sebe obhajcom aj oponentom. Balansujem medzi oboma polohami tak, aby som každú realizáciu robil vždy so zápalom. Byť perfekcionista je duševne mimoriadne vyčerpávajúce.

Návrh predstavuje iba jednu z fáz procesu tvorby. Veľmi dôležitá je realizácia a najmä perfektné doťahovanie detailov, zvlášť ak sa pracuje s jednoduchými tvarmi…

Precíznosť je esenciálnou súčasťou našej tvorby. K tomu patrí i výber dyhy, jej skladba a súzvuk s proporciami produktu. Som presvedčený, že pre kvalitný výsledok je kľúčové poznať materiál a mať k nemu úctu. Napríklad keď pracujete s bahenným dubom, musíte vedieť, že máte v rukách drevo jeden stupeň pred skamenením a zažilo časy pred Kristom. Poznanie dáva celému procesu celkom inú hĺbku. Takéto vysoké nároky sa nedokážu naplniť inak, než vo vlastných dielňach so špičkovým tímom. U nás sa realizuje nielen vývoj, ale i samotná výroba produktov. Nábytky vytvárame podľa našich predstáv, aby sme pritom mohli používať unikátne štylistické prvky, veľa experimentujeme a vyvíjame vlastné technologické postupy.

Elena Alexy, foto: archív Atelier Hagara