Čarovné miesto uprostred viníc a dubových lesov slnečnej Kalifornie, kde charizmatický klasik strieborného plátna čerpal mier, pokoj a rovnováhu celých štrnásť rokov, nesie po jeho výraznej osobnosti nezmazateľnú stopu.
Herec, režisér, producent a mecenáš umenia Robert Redford oslávi koncom leta 83 rokov. Po svojom poslednom filme The Old Man & The Gun (Džentlmen s revolverom), v ktorom si zahral po boku Sissy Spacek šarmantného gavaliera s kariérou celoživotného kriminálnika, ohlásil odchod nielen do hereckého dôchodku, ale aj zo svojho kalifornského sídla, aby sa presťahoval za rodinou bližšie k pobrežiu.
Slnečné predstavenie
Desaťročia býval Robert Redford v malebnom Utahu (v usadlosti akoby vystrihnutej z westernu), no s druhou ženou, renomovanou maliarkou Sibylle Szaggars často odchádzal do svojho víkendového útočiska Danza del Sol v západnej Kalifornii. Názov Danza del Sol (v preklade Tanec slnka) rozhodne nie je náhodný. Na konci kľukatej cesty pri mestečku Svätá Helena, uprostred slnkom zaliatych viníc údolia Napa, sa na štvorhektárovom pozemku vo svahu ukrýva rezidencia s úchvatnými výhľadmi na krajinu vinárskych usadlostí a zmiešaných lesov. Vďaka stupňovitej povahe pozemku i oceánskej klíme sa jednotlivé terasy doslova kúpu v zlatistých lúčoch kalifornského slnka. Miesto je ako stvorené na tiché meditačné prechádzky, kreatívne vyčíňanie v záhradnom ateliéri alebo veselé chvíle v kruhu rodiny či najbližších priateľov.
V rustikálnom štýle
Vstup do víkendového sídla o rozlohe 483 m² okrášľuje nenútená fontána akoby vrastená do okolitej zelene. Na pozemku sa ich nachádza niekoľko a celému areálu tak dodávajú uvoľňujúcu až romantickú atmosféru, ktorú podporuje biela štuková fasáda budovy v rustikálnom štýle. Vstupná chodba smeruje do haly s formálnou jedálňou a rohovým krbom. Okolo masívneho okrúhleho stola na orientálnom koberci sa sústreďuje šesť klasických drevených stoličiek potiahnutých tmavou kožou s mosadznými nitmi. Rozmerné tabuľkové okno priťahuje pohľady do záhrady. Kuchyňa je od jedálne oddelená širokými posuvnými dvermi s bielymi zárubňami. Spomínaná farba sa stala dominantou aj pre skrinky kuchynskej linky s čiernymi liatinovými úchytmi, prakticky natiahnuté až po strop. Pracovná doska v zemitom šedom vyhotovení zo syntetického kameňa sa ovíja okolo kuchynského ostrova so vstavaným plynovým sporákom. Samozrejmosťou sú zabudované spotrebiče v nerezovom vyhotovení. Vidiecky charakter kuchynského kútu dopĺňa podlaha zo svetlého dreva a koberec s indiánskym vzorom. Okrem množstva úložného priestoru a prirodzeného svetla kuchyňu korunuje nádherný výhľad do zelene priľahlých vrchov.
Spoločenský salón
Obývačka, či skôr spoločenský salón (šikovne situovaný hneď vedľa kuchyne) je cez široké francúzske okno orientovaný na jedálenskú terasu. Útulný rodinný charakter mu dodáva obrovský kamenný krb a exponovaný strop z bielych drevených nosníkov. V centre pieskovej sedačkovej súpravy sa ocitá štvorhranný stolík z recyklovaného starého dreva a nahrubo pozváranej oceľovej konštrukcie, podporený kobercom – taktiež v hnedo-béžových odtieňoch. Z oboch strán krbu je situovaná obsiahla knižnica, v ktorej sa našlo miesto aj pre niekoľko umeleckých artefaktov. Za závesom na protiľahlej stene sa rafinovane ukrýva menší barový kút s posedením pod francúzskymi oknami. V rovnakom krídle haciendy sa nachádza pracovňa kombinovaná s knižnicou, ktorá slúži i ako mediálna miestnosť. V policovom systéme integrovanom do steny figuruje okrem TV obrazovky (za posuvnými panelmi) aj niekoľko zberateľských kúskov indiánskej keramiky. Sériu spoločenských priestorov do tretice uzatvára ležérne sedenie s rohovým krbom, výhľadom na krajinu a pútavou tapisériou z bohatej zbierky umenia majiteľa.
Samuel Brčák
foto Open Homes Photography, www.toptenrealestatedeals.com
Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER múj-jún (2019)