Obývacia izba

Rozum, alebo cit?

Večná dilema interiérového dizajnu „Uprednostniť skôr účel, alebo krásu?“ má v obývacích izbách najľahšie riešenie. V nej každý ľahko dosiahne rovnováhu medzi rozumom a citom.

Každý, kto už riešil zariaďovanie interiéru, alebo ho to ešte len čaká, vie, že východiskovým bodom každého dobrého výsledku je poriadna príprava. Človek si najprv musí dôkladne premyslieť, čo od zariadenej miestnosti očakáva. Zvlášť v prípade obývacích izieb býva takáto „programová dramaturgia“ podstatná. Pri kuchyni, kúpeľni či spálni máme jasno hneď, no pre obývaciu izbu ako typický viacúčelový interiér platí, že každý ju používa po svojom. Spôsob konkrétneho zariadenia obývačiek potom odzrkadľuje to, ako ich majitelia upotrebia. Ten, kto často hostí hostí, potrebuje priestranné sedenie, knihomoľ zasa veľkú knižnicu a „televízny maniak“ pohodlné kreslo či miesto na veľkú obrazovku. Niekde uprostred sa potom vyníma predstava ideálnej obývačky, ktorá vo svojej flexibilite dokáže naplniť rôznorodé funkčné využitie.

Zrkadlo osobnosti

O obývacích izbách sa často hovorieva ako o „výkladných skriniach“ bytu. V minulosti sa totiž zariaďovali predovšetkým s ohľadom na druhých. Kvôli rodinným návštevám sa udržiavali v bezchybnom poriadku, dokonca sa ani každodenne nepoužívali a ostávali uzavreté za dverami len pre výnimočné chvíle nedeľných obedov či zriedkavých návštev. Dnes sa uvažovanie o obývacích izbách ako mauzóleách reprezentatívnosti už prekonalo. Príbytky nezariaďujeme kvôli druhým, ale kvôli sebe: je to predsa naša sedačka, tak nám musí padnúť ako uliata; je to náš priestor, takže sa v ňom musíme cítiť ako vo svojej koži. Úžitkové zameranie aj estetická stránka týchto priestorov odzrkadľuje osobnosť majiteľov. Je skvelé, že na rozdiel od socialistickej uniformity, dnešné nábytkárske možnosti umožňujú jasné sebavyjadrenie či výstižné zachytenie vkusu ako estetického profilu majiteľa. Každý si dnes ľahko môže zariadiť obydlie podľa vlastných predstáv.

Michal Lalinský, foto archív autora

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október (2019)