Zariadenie do spálne
Hľadáte odpoveď na ideálne zariadenie spální? S určitosťou natrafíte na osvedčené rady, ktoré vyzdvihujú striedmosť, jednoduchosť a nevtieravosť nábytkového dizajnu.
Ak sa zamýšľame nad interiérovým zariadením spální, nevyhnutne dochádzame k jednoznačným ideálnym kvalitám, ktoré by táto dôležitá miestnosť mala spĺňať. Súvisí to predovšetkým s jej úžitkovým zameraním i tým, čo od spální očakávame: v našich predstavách stelesňuje atmosféru pokoja, želaného oddychu, útulnosti a spoľahlivosti. Niektorí k tomu pridajú triezvosť, iní romantiku alebo rozmaznávajúci prepych, spálňa by však nadovšetko mala byť privátnym útočiskom, kde dokážeme úplne vypnúť a v spánku načerpať nové sily.
Poloha rozhoduje
Pokiaľ za vás už nerozhodli architekti či stavitelia, tou prvoradou úlohou, ktorú treba vyriešiť pri zariaďovaní spální, je jej poloha. Ak to stavba bytu alebo domu umožňuje, spálňa by mala byť situovaná v pokojnejšej časti bytu – čo najďalej od možných zdrojov ruchu. To znamená, že v ideálnych prípadoch je odvrátená od prístupných chodieb s výťahmi či nehlučne oddelená od kuchyne alebo obývacej izby. Nepríjemné ruchy môžu vznikať aj pri prietokoch zabudovaných vodovodných alebo kanalizačných rúr, preto si dajte pozor, aby v stene za záhlavím postele neviedli žiadne inžinierske siete. Veľmi dôležitým faktorom pri umiestňovaní spální je, samozrejme, orientácia. Logika káže, aby sa spálne oknami nepozerali do rušných ulíc či námestí nočného života; oveľa lepšie je smerovanie do utíšených dvorov alebo záhrad či parkov, teda tam, kde nehrozí možný zdroj zbytočne vyrušujúceho hluku. Z hľadiska orientácie na svetové strany sa uprednostňujú východné alebo severovýchodné smery. Jednak preto, že ideálna teplota spální býva nižšia, ako vo zvyšku bytu (okolo 18 °C) a južná či západná orientácia izieb spôsobuje zbytočné prehrievanie, a jednak preto, že pre prirodzené zobúdzanie v harmónii s prírodou je žiara ranných zôr prichádzajúca z východu veľmi prínosná. Sú však aj také nočné sovy, ktoré obľubujú neskoré ranné vyspávanie – im lepšie vyhovie orientácia spální na severnú stranu.
To najdôležitejšie
Najdôležitejšiu nábytkovú úlohu v spálni zohráva posteľ. Presnejšie, jej hlavný komponent: matrac. Mnohé spánkové štúdiá dnes ponúkajú nepreberné množstvo matracov, v ktorých sú zužitkované mnohoročné materiálovo-technologické skúsenosti. Matrace ako hlavné podklady spánku zohrávajú dôležitú úlohu, preto ich výberu treba venovať náležitú pozornosť. Zvyčajne sa dodávajú v štandardných rozmeroch: dĺžka 2 metre a šírka 80, 90 alebo 100 cm, prípadne v dvojnásobku šírky pri dvojlôžkach. Ak patríte k vyšším, uvítate atypický dĺžkový rozmer v predĺžení o 10 či 15 cm. Aj výška ložnej časti postele je dôležitým faktorom. Odvíja sa jednak od samotnej výšky matraca a jednak od konštrukčnej skladby postele. V súčasnosti sú v obľube vyššie postele, teda takzvané lôžka hotelového typu. Zvlášť starší ľudia privítajú, že z vyššej postele sa ľahšie vstáva; iný benefit súvisí s klimatickým faktorom spální – v nízkych polohách sa zdržuje vydýchaný a prehriaty vzduch, preto aj v spálni platí – čím vyššia poloha, tým lepšie „povetrie“.
Zloženie matracov je vecou osobnej preferencie, niekto vyžaduje tvrdšie, iný mäkšie podklady a od toho sa odvíja aj vnútorná skladba. Najčastejšie sa používajú rôzne syntetické čalúnené peny alebo peny s prímesou prírodného latexu, z hygienického hľadiska sa zasa často uprednostňujú matrace s jadrami zloženými z množstva taštičkových pružín (teda oceľových strún uzavretých v textilnom vrecúšku a vzájomne pospájaných do jednotného „poľa komfortu“). Čím viac pružín, tým je matrac pohodlnejší – teda viac prispôsobivý ergonómii ležiaceho, ale zároveň aj drahší a ťažší. Dôležitou zložkou matracu je poťah, ktorý sa už bežne dá odnímať a prať v práčke, čo prispieva ku zvýšenej hygiene lôžka. Ak kvôli hygiene chcete byť maximálne opatrný, privítate doplnkovú podložku matraca, takzvaný „topper“. Spĺňa viacero funkcií – pridáva ďalšiu vrstvu pohodlia, no môže tiež vylepšiť tepelné vlastnosti matraca (v lete chladiť alebo v zime hriať) a napokon prehlbuje udržateľnú čistotu. Okrem zmäkčujúcich „topperov“ sa na posteľ používajú ochranné návleky (upevňované gumičkami alebo trakmi) a všakovaké dômyselné plachty. Pri nich platí, že sa môžeme spoľahnúť na múdrosť našich predkov – z užívateľského hľadiska je tým najlepším materiálom plachiet ľanová tkanina.
Michal Lalinský
foto archív autora
Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2019)