Nebojte sa v kuchyni neobvyklých farieb

 

Omrzeli vás klasické farby kuchyne? Biela, sivá a dekor dreva sú nadčasové stálice, ktorými rozhodne nič nepokazíte. Ak však vaše srdce túži po odvážnejších a extravagantnejších odtieňoch, smelo do toho! Ide predsa o to, aby sa kuchyňa páčila hlavne vám.

 Nie nadarmo sa vraví, že dobrý večierok sa začína v kuchyni. Farby ovplyvňujú naše emócie a nálady či chuť do jedla. Preto ich vyberajte tak, aby vo vás  príjemné pocity.

 

Ako vybrať tú správnu farbu?

V prvom rade zvážte veľkosť miestnosti − všeobecne platí, že do malých izieb by ste mali vyberať svetlé farby, ako sú vanilková, béžová, zelenkavá alebo belasá. Naopak veľké otvorené priestory a kuchyne spojené s obývacou izbou zvládnu aj tmavšie farebné odtiene. Čierna, vínovo červená alebo modrá kuchynská linka bude neprehliadnuteľným a dominantným prvkom vašej domácnosti.

Ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje výber farby je množstvo svetla v miestnosti. Tmavé farby pohlcujú svetlo ako špongia, takže ak ho nemáte v miestnosti dostatok, radšej sa im vyhnite. Naopak pastelové odtiene oživia kuchyňu a nebudete sa v nej cítiť stiesnene. Tiež je menšia pravdepodobnosť než pri výrazných odtieňoch, že sa vám po čase okukajú.

Nekombinuje spolu veľa farieb. Nechcete predsa, aby vaša kuchyňa vyzerala ako maliarska paleta. Vyberte si jednu alebo dve hlavné farby, pomocou ktorých docielite sofistikovaný nadčasový vzhľad. Ak si nie ste istí, ako budú farby spolu vyzerať, použite vzorkovník a farby spolu primerajte.

 

Veselé kuchynské doplnky

Ak sa necítite na odvážne kreácie v podobe farebných skriniek, obkladačiek alebo stien, rozveselte vašu kuchyňu pomocou doplnkov. Nebude vás to stáť toľko, čo nová kuchynská linka, priestor však rozhodne oživíte.

Skvelým tipom, ktorým prekvapíte každého návštevníka kuchyne, sú farebné kuchynské batérie. Môžete vyberať z príjemných zemitých odtieňov, alebo aj extravagantnej žltej, oranžovej, zelenej, červenej či modrej farby. Ak k batérii zladíte farbu stoličiek, prestierania alebo tanierov a pohárov, máte postarané o fantastický farebný akcent.

 

 

Farebná kuchyňa za pár eur

Máte hlboko do vrecka a na očiach starú kuchynskú linku? Premaľujte si ju vlastnoručne! Áno, musíte byť aspoň trochu zruční, ale veríme, že so štipkou odhodlania to hravo zvládnete. Niekedy stačí aj menej − vymaľovať steny alebo vymeniť úchytky na skrinkách. Kuchynské drezy sú tiež jednou z možností, ako kuchyňu prebudiť k životu. Aj keď na nerezovom dreze nie je nič zlé, zvážte aj farebné varianty v tmavých zemitých tónoch, ktoré na linke pôsobia luxusne.

Či už plánujete kompletnú farebnú premenu, alebo len oživenie v podobe doplnkov, vyberte si farby, ktoré sa vám páčia. Budete s nimi žiť každý deň, tak nech vám robia radosť. Na slovenskom e-shope Sanitino.sk nájdete mnoho kvalitných kuchynských doplnkov, ktoré pozdvihnú funkčnosť vašej kuchyne.