Návrat do školy

 

Radosť, farby, kreativita

Začiatok školského roka dáva mnohým rodičom signál na zamyslenie, či netreba dieťaťu vytvoriť nové miesto pre domáce školské práce. Ako deti rastú a dospievajú, rozvíjajú sa u nich nové záľuby a taktiež postup do vyššieho ročníka častokrát vyžaduje aj nový prístup a väčšie nároky na učenie.

 

 

Najdôležitejším miestom pre prácu každého školáka je priestranný stôl. Mal by mať správnu výšku, aby sa dieťa nehrbilo a aby pri štúdiu poskytoval maximálne pohodlie. Takýmto predpokladom vyhovuje napríklad stôl Påhl, ktorý dieťa môže využívať po celý čas základnej i strednej školy, keďže disponuje tromi nastaviteľnými výškami i praktickými boxmi na káble na nabíjačky. Samozrejme, dopĺňať ho musí správna ergonomická stolička. Podobne ako stôl by mala mať nastaviteľnú výšku a tiež kolieska umožňujúce flexibilný pohyb. Napríklad otočné stoličky Eldberget a Malskär sú vybavené bezpečnostnými kolieskami s brzdou citlivou na tlak, ktoré ju, ak sa zdvihnete zo stoličky, udržia na mieste (ak sa posadíte, brzdy sa automaticky uvoľnia). Okrem toho majú vysoké operadlo, nastaviteľnú výšku a zakrivený tvar pre dobrú oporu dolnej časti chrbta – zabezpečujú tak pohodlné, dlhšie a uvoľnenejšie sedenie zabraňujúce preťaženiu.

 

 

 

Pozornosť pri učení

Ako optimálne zariadiť detský pracovný kútik, radí interiérový dizajnér Ikea Tomáš Puškár: „Využívajte farby, obrázky a hravé motívy. Pomáha to k rozvíjaniu detskej kreativity. Zvoľte príjemné pastelové farby a kombinujte ich napríklad s bielou. Vyhnite sa tmavým farbám a kombinácii rôznych výrazných tónov. Môže to pôsobiť rušivo a odvádzať pozornosť pri učení. Zároveň zabezpečte, aby kútik na štúdium bol dostatočne presvetlený. Ak nemáte pri písacom stole možnosť prirodzeného svetla, siahnite po pracovnej lampe na stôl s nastaviteľným kĺbom a tienidlom. Lampa tak bude koncentrovať svetlo tam, kde ho školák práve potrebuje. To ponúka napríklad pracovná lampa Tertial, ktorá sa dá prichytiť na stenu či na okraj stola, vďaka čomu nezaberá veľa miesta na písacom stole.“

Domácnosti, ktoré nedisponujú priestorom na vytvorenie študentského kútika priamo v detskej izbe, si často pomáhajú vytváraním miesta pre školské práce na stole v kuchyni. V takom prípade môže efektívne pomôcť skladný a ľahko premiestňovateľný oddeľovač na stôl s priehradkami Övning – funguje ako šikovný „malý paraván“ vytvárajúci mini zónu, ktorá školáka oddelí od rušivých vplyvov a rozptyľovania.

 

 

Poriadok a organizácia

Je veľmi dôležité, aby si školopovinné deti vytvorili zdravé návyky. Ak majú vo veciach poriadok a dobre sa pripravia na nadchádzajúci deň, učenie im ide oveľa ľahšie. Organizácia by nemala byť len vo veciach, ale pre lepšie sústredenie hlavne na písacom stole. Tomu môže napomôcť kolekcia Skådis na zorganizovanie vecí tak, aby boli všetky na svojom mieste. Jej základ tvorí perforovaný panel, ktorý sa dá jednoducho pripevniť na stenu nad pracovný stôl. Na panel sa potom dá pripevniť rôzne príslušenstvo – podľa toho, ako to dieťaťu vyhovuje. Panel si môže prispôsobiť a meniť podľa svojich potrieb, zároveň tak môže prejaviť i svoju kreativitu. Na stole ho môže dopĺňať drevená „mini komoda“ Moppe so šiestimi zásuvkami. Keďže je vyrobená z neošetreného dreva, dieťa si ju môže dozdobiť podľa vlastnej fantázie.

 

 

Peter Michal > foto Ikea, www.ikea.com/sk

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2022