Tajomstvá nočných stolíkov
Nočné stolíky bývajú diskrétnym, spoľahlivým a užitočným spoločníkom postelí. Aké tajomstvá sa ukrývajú v ich dizajnérskych riešeniach?
Celkom prirodzenou súčasťou nábytkovej výbavy spální sú okrem neodmysliteľných postelí aj nočné stolíky. Postavené v blízkosti lôžok slúžia jasnému účelu – odkladaniu drobností. Z typologického hľadiska podliehajú celkom šírej voľnosti: voľbu tvaru či štýlu stolíka totiž ovplyvňuje len ľubovôľa majiteľa. Na ňom záleží, či jeho nočný stolík bude úžitkovým kúskom s dostatočným množstvom úložného priestoru, alebo extravagantným solitérom podčiarkujúcim celkový štýl spálne. Nočný stolík môže tvoriť len obyčajný stolček, malý kúsok nábytku s jednou alebo viacerými zásuvkami či väčšia skrinka. Dôležitá je vzájomná súhra stolíka s posteľou. Ich výšková úroveň by mala byť zosúladená tak, aby používaniu stolíka (teda pohodlnému odkladaniu predmetov) nič nebránilo.
Dnešný nábytkový trh ponúka veľmi pestrú ponuku nočných stolíkov – dostupných v bohatom výbere foriem a materiálov. Niekedy tvoria ucelenú garnitúru spolu so zvyšnou výbavou spální, inokedy sa stávajú kontrastnými prvkami či akcentami oživujúcimi náladu priestoru. Sú zhotovené z dreva alebo lakovanej MDFky, majú kamenné alebo sklené dosky či mäkkú výstelku z kože, zasahujú až na podlahu alebo sú vyzdvihnuté na nožičkách a v tých najdômyselnejších variáciách dokonca ukrývajú elektroinštaláciu, zabudované osvetlenie či plochy indukčného nabíjania. Ak slúžia ako podstavy na umiestnenie štýlovo odvážnejších nočných lámp, mali by mať neutrálnejší výraz; ak majú ozvláštniť inak striedmy interiér spálne, potom ich dizajn môže stáť na rozmarnejších a extravagantnejších základoch. Vždy však treba pamätať na mieru a zotrvávať na hodnotách praktického úžitku: aj pri nočných stolíkoch platí okrídlené pravidlo „menej je viac“.
Michal Lalinský
foto archív autora
Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2019)