Minimalizmus á la japandi

 

Japonsko, krajina s úžasnou kultúrou, vyniká nezvyčajnou krásou a osobitosťou. A platí to aj o koncepte japonského interiérového dizajnu, ktorý často odkazuje na svoje korene a minulosť. V ostatných rokoch sa často začal spájať so škandinávskym minimalistickým pohodlím a z tejto kombinácie vznikol štýl „japandi“ ponúkajúci to najlepšie z oboch svetov. Svoju víziu, ako môže japandi vyzerať v realite, predstavila dizajnérka Joanna Nowak v štýlovom japonskom dome, využijúc jedinečný nábytok Essential Home a svietidlá DelightFULL, dvoch luxusných značiek inšpirovaných štýlom polovice storočia.

 

Pohoda, luxus, vintage

Poľská dizajnérka Joanna Nowak do svojho návrhu adaptovala viacero prírodných materiálov, aby zariaďovaný priestor obdarila harmóniou a príjemným pocitom z kontaktu s prírodou. Jej premyslený výber drevín a mramorov prispel k vytvoreniu osobitej pohody, luxusu a vintage štýlu, ktorý si zamilovala i ona samotná. Do obývačky navrhla napríklad sošný travertínový príručný stolík Beverley (vytvorený kreatívnym štúdiom Studiopepe a inšpirovaný ikonickými líniami talianskeho dizajnu a architektonických pamiatok), ktorý priestoru prepožičiava umelecký nádych.

 

 

Elegancia

V celom interiéri prevládajú neutrálne tóny, pričom s tmavším drevom (obývačka) či mramorom (jedálenská časť), aplikovaným na stenách, skvele komunikuje svetlá dlažba i kresielko Zelda a pohovka Marco v béžových tónoch. Ústredný prvok miestnosti, pohovka Marco s pohodlným čalúnením, originálnymi dizajnovými bočnými opierkami a štíhlymi čiernymi nožičkami zdobenými leštenou mosadzou, oslovuje eleganciou štýlu mid-century, ktorú umocňuje sofistikovanosť moderných techník a materiálov.

V jedálenskej časti kraľuje výnimočný stôl Alberto (pomenovaný po jednej z najvýraznejších osobností talianskej kinematografie – Alberto Sordi), ktorého oblé krivky drevených nôh našli inšpiráciu v architektonických formách betónových štruktúr Oscara Niemeyera.

 

 

 

Joanna Nowak

Scénografka a 3D umelkyňa Joanna Nowak, rodáčka z Poľska žijúca v Paríži, vytvára jedinečné priestory, v ktorých sa realizmus dotýka surrealizmu. Rada sa hrá s formou, farbou a štruktúrou a jej interiéry odeté do mramoru, kože či ocele – elegantné a minimalistické so štipkou moderny polovice storočia – pripomínajú sochárske štruktúry.

 

 

Dalibor Veselý > foto Joanna Nowak / Essential Home

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún 2022