Mélanie Roll – Óda na Stredomorie

 

Villa Souvenir v najkrajšej štvrti Marseille má nádherný výhľad a ponúka bezpečnú oázu pokoja – miesto, kde sa jednoducho cítite dobre. Z každej izby vidieť more, a to je vskutku čosi výnimočné, ako nadšene presviedča realitná expertka Mélanie Roll, ktorá tu býva so svojím manželom a deťmi. Do vily v Roucas-Blanc sme nazreli spolu s Westwingom, aby nám jej majiteľka prezradila, ako sa v takomto historickom dome býva.

 

 

 

Vila bola postavená v roku 1866 a keď sme ju získali, všetko bolo pôvodné a nič nebolo „dotknuté“. Rekonštruovali sme ju s ohľadom na jej pôvodný stav a mnoho jedinečných detailov. Významnou úpravou prešla iba kuchyňa v minulosti umiestnená v zadnej časti hlavnej miestnosti. Premenili sme ju na zadnú kuchyňu, má priamy prístup na terasu a doslova pozýva na stolovanie pod holým nebom.

 

 

 

V koloniálnom štýle

Keďže priestor s výhľadom do záhrady bol uzatvorený, rozhodli sme sa otvoriť ho, aby sme získali výhľad na more a nechali sem prúdiť slnečné lúče a svetlo. Okrem toho sme potrebovali aj väčšiu miestnosť, kde sme mohli tráviť čas s celou našou štvorčlennou rodinou.

Vila je postavená v štýle koloniálnej architektúry s výraznými prvkami, ako sú stĺpiky, vysoké stropy, stropné lišty a lakované dlaždice pred terasou. Celá fasáda je chránená, dlaždice pochádzajú z Argentíny a hoci, keď sme prišli, nachádzali sme veľa malých nedostatkov, ničoho sme sa nedotkli, pretože sa nám všetko zdalo také krásne, že sme sa rozhodli nechať to v pôvodnom stave. Aj schodisko je pôvodné, zachovali sme celú rampu a zrenovovali sme len kameň, ktorý ju obklopuje.

V obývačke sme zachovali pôvodný komín a taktiež vo všetkých ďalších izbách – kúpeľne, spálne, všetky detské izby – sú krby. Na prízemí sú dva krby, jeden aj v obývačke a jedálni.

 

Ako na Francúzskej Riviére

Villa Souvenir je ódou na stredomorský životný štýl. Máte v nej pocit, že ste sa ocitli v malom raji. Bazén s nádherným výhľadom na more, slnko žiari, jasná modrá obloha… cítim sa tu vskutku nádherne. Tak trochu ako na Francúzskej Riviére.

Akýmsi ústredným bodom vily je pre mňa hlavná spálňa – miestnosť s najkrajším výhľadom na oceán v celom dome, hoci aj kúpeľňa na mňa pôsobí priam magicky, keďže taktiež ponúka pekný výhľad na more, ktorý láka ihneď sa ísť okúpať.

Avšak mojím najobľúbenejším miestom je terasa na streche. Každý večer po mojom pracovnom dni tu cvičím jogu. Je to niečo ako moja vlastná strecha sveta…

 

Peter Michal, Westwing > foto Westwing

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2023