Stavebný boom neustále prekvitá a s ním sú na vzostupe výstavby v radovej zástavbe, ktoré predstavujú akýsi kompromis medzi rodinným domom a zdieľaním stien so susedmi v byte. Oproti bytu však majú veľkú výhodu – a to záhradu.
Keď už človek vlastní kus zeme, túži ho čo najlepšie využiť. Čo však v prípade, že naša záhrada má len pár desiatok metrov štvorcových? Vtedy všetky požiadavky a túžby majiteľov aj na malý pozemok dokáže vtesnať dobre premyslené riešenie. Dokonca malý pozemok má aj svoje výhody – keďže priestor nie je veľký, môžeme staviť na sofistikovanejšie systémy či kvalitnejšie materiály. Priblížme si teda konkrétne riešenia malých záhrad. Dve záhrady, dve riešenia pre každú z nich.

Záhrada 56 m2
Pestovanie zeleniny, byliniek, obedy s rodinou, trávnik na hranie pre deti, úložný priestor, tienenie, oddelenie od susedov – tieto predstavy sa mali zmestiť na záhradu s výmerou 56 m2.
Keď plocha nestačí
Keďže všetky funkcie vyžadujú správny rozmer, normy, minimálne šírky a dĺžky a tiež treba vziať do úvahy pohodlnú prevádzku a pohyb na záhrade, samotná plocha 56 m2 na ich realizáciu nestačí. Preto je potrebné myslieť nielen plošne, ale aj vertikálne. Skvelé riešenie v takomto prípade ponúka pergola. Okrem poskytnutia tieňa a opory pre rast popínaviek poslúži na uchytenie pestovacích káps, prípadne aj na zavesenie hojdačky, osvetlenia či iných dekorácií.
Centrálne umiestnený zvýšený záhon rozdeľuje priestor na funkčné zóny. Jeho steny tvoria oporu pre uchytenie lavice pri jedálenskom sedení, taktiež zázemie pre drevené ležadlo s úložným priestorom. Výsadba v záhone tvorí zelenú kulisu pri pohľade z každého kúta záhrady.
Optické zväčšenie
Diagonálne vedené línie a chodníky navodzujú vizuálne zväčšenie priestoru. Nežiaduce výhľady a pohľady zo záhrady vykrývajú viackmenné stromy. Tie zabezpečia aj tieň a príjemnú klímu. Pestrofarebné kapsy na pestovanie dodajú priestoru šmrnc. Zároveň vytvárajú vizuálnu bariéru od susedných pozemkov.
Pestovanie úžitkových rastlín riešia vyvýšené drevené záhony. Ich výhodou je okrem estetiky aj praktickosť. Pri ich obrábaní netreba až tak krčiť chrbát, pripadne sa dá sadnúť na ich okraj. Avšak najväčším plusom je, že vyzerajú pekne aj v prípade, že nie sú zrovna dokonale vypleté.

Záhrada 80 m2
Druhá záhrada má dlhú, úzku dispozíciu o výmere 80 m2. Navyše, nachádza sa v jemnom svahu s výškovým prevýšením 60 cm, pričom medzi hlavné požiadavky majiteľov patrili: väčší ucelený trávnik, úžitková záhradka a priestor na stolovanie aj relax.
Riešenie na (výškovej) úrovni
V prípade, že záhrada je situovaná vo svahu a chceme docieliť čo najrovnejší trávnik, aby sa nám lopta zakaždým neodkotúľala do najvzdialenejšieho kúta, pomôže oporný múrik, ktorý rozdelí záhradu na viacero výškových úrovní. Zároveň vytvorí zátišie pre posedenie s ohniskom.

Na terase sa nešetrí
Pri riešení terasy treba byt veľkorysý, bez ohľadu na veľkosť záhrady. Je to miesto, kde strávime najviac času. Už pred návrhom sa treba zamyslieť, aký typ sedenia chceme zvoliť. Ak nemáme možnosť v záhrade umiestniť viacero sedení, ideálne je nadimenzovať terasu tak, aby sa tam zmestilo jedálenské stolovanie, ale aj pohodlné loungové sedenie.
Striedavé rozloženie záhonov v prírodnom štýle vytvára v priestore viacero zákutí. Tie možno využiť na umiestnenie rôznych prvkov – hojdacia sieť, prípadne iné herné prvky pre deti. Tie, čiastočne zakryté výsadbami, lepšie zapadnú do priestoru.
Anna Šmeringaiová
foto DUMA atelier
Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2019)