Macao – Portugalsko & Čína & Las Vegas

 

„A-ma gau!“ Tieto slová vraj použili miestni obyvatelia, keď sa v ich krajine začiatkom 16. storočia po prvý raz vylodili Portugalci a pýtali sa, kde sa to ocitli. Čínski rybári im oznamovali, že najbližší chrám patrí bohyni A-ma, no keďže Portugalci nerozumeli ich jazyku, odpoveď si vysvetlili ako názov krajiny. A tak malá rybárska dedinka na juhu Číny (známa dnes aj ako Las Vegas Ďalekého východu) dostala meno Macao.

 

Najhustejšie obývané mesto

Od 16. storočia až do roku 1999 bolo Macao známe ako dôležitý obchodný prístav a prvá portugalská obchodná misia v Číne. Práve tadiaľto prúdili európske výrobky do Ríše stredu v dobách, keď jeho známejší sused Hongkong ani neexistoval. Keď v roku 1999 Portugalci Macao vrátili Číne a funkcia kľúčového prístavu sa oslabila, výpadok príjmov z tohto biznisu rýchlo nahradil oveľa lukratívnejší priemysel, ktorý tu mal tradičné zázemie – hazard.

Dnes v Macau na rozlohe 29,2 km2 (čo je menej ako Prievidza) žije 667.000 obyvateľov, teda vyše 21.000 ľudí na km2. Tieto čísla z relatívne malého (na čínske pomery) pobrežného mesta robia najhustejšie obývané mesto na planéte. Nejde však o centrum obrovských mrakodrapov a nekonečných vežiakov. Skôr naopak, prevažuje tu spleť malých uličiek, nahustených bytoviek, historických budov a obrovských kasín.

 

Mekka hazardu

Práve kasína sú nespornou dominantou dnešného Macaa. Prvé herne tu vznikali priamo na hranici starého mesta už počas portugalskej nadvlády. Najstaršie kasíno Lisboa dodnes funguje a vedľa neho sa hrdo týči jeho sesterská budova Grand Lisboa postavená v nápadnom modernom štýle a namaľovaná na zlatú farbu. Netradičné tvary kasína majú pripomínať oheň, zlatá farba, samozrejme – bohatstvo. Hazard cítiť doslova vo vzduchu. A to nie sme v skutočnom modernom centre hazardu, ktoré sa do starého mesta jednoducho nezmestilo. Rozmach hazardu nastal, keď sa po roku 1999 uľahčil prechod cez hranice a Macao mohli začať navštevovať obyvatelia pevninskej Číny, kde je hazard prísne zakázaný. Do Macaa naliali peniaze nielen čínske konglomeráty, ale aj vlastníci kasín z Las Vegas ako Sands alebo MGM a vznikol tu kasínový „strip“ podobne ako v americkom centre hazardných hier. Obrovské kasína lákajú aj na ostrove Taipa vzdialenom asi dva kilometre a spojenom so starým mestom niekoľkými mostami. V tejto ázijskej mekke hazardu sa ročne otočí 7-násobne viac peňazí ako v známejšom americkom hráčskom centre Las Vegas.

 

Paríž, Benátky, Louvre

Hlavná ulica kasín v Macau neustále rastie. Nájdeme tu bežné kasína aj megalomanské rezorty s rôznou tematikou, práve tie sa rozvíjajú najdynamickejšie. Rezort Galaxy imituje tropický ostrov, Parisian zasa napodobňuje Paríž s gýčovou výzdobou, dokonca aj so zmenšeninou Eiffelovej veže pred vstupom. Najznámejší je zrejme Venetian, ktorý má sesterský rezort aj v Las Vegas. Táto gigantická 38-poschodová stavba, považovaná za najväčšie kasíno na svete, ponúka viac ako 55.000 m2 hracej plochy, stovky hracích stolov a automatov. Od ostatných Venetian sa odlišuje nielen veľkosťou, ale aj odvážnou témou. Ako Parisian imituje Paríž, tak Venetian imituje Benátky. Možno tu nakupovať na námestí Svätého Marka, kochať sa renesančnými uličkami, ba i previezť sa v gondole umelými kanálmi… akurát gondolieri majú poväčšinou ázijské črty tváre. A v tesnom susedstve sa stavajú ďalšie kasína. Prednedávnom otvorili megalomanský projekt Grand Lisboa Palace (od tej istej firmy ako Lisboa a Grand Lisboa v starom meste), ktorý sa prvoplánovo inšpiruje Louvrom a priamo konkuruje ohromnému Venetian. Akoby sa tu najväčšie globálne firmy podnikajúce s hazardnými hrami predháňali, kto postaví väčšie a gýčovejšie kasíno.

 

Východný barok

Kasína sú však len najnovšou a najmonumentálnejšou vrstvou rozmanitej kultúry malebného Macaa. Keď sa prejdete ulicami starého mesta, na každom kroku narazíte na staršie, koloniálne odkazy. Akokoľvek bude Macao moderné, vždy bude aj historické a v tieni obrovských kasín sa vždy budú krčiť barokové uličky, ktoré vás vo východnej Ázii prekvapia. Hlavné námestie Largo do Senado by pokojne mohlo zdobiť ktorékoľvek portugalské mestečko a rozdiel by ste vôbec nerozoznali. Koniec koncov, aj radnica sa volá Lael do Senado, čo znamená „verný senát“ (portugalskému kráľovi). Dnes je síce senát verný Číne, ale zmena centrálnej mocnosti architektúru nezmenila. Každá budova predstavuje ukážku vrcholného baroka či klasicizmu. Nápaditá dlažba je zasa replikou obľúbených vykladaných chodníkov Lisabonu. Skrátka, zrazu máte pocit, že ste sa ocitli niekde v Európe.

Pokračujúc ďalej ulicami koloniálnej metropoly, míňame kostoly a paláce, až sa ocitneme pri symbole mesta – pozostatku fasády na malom pahorku. Dramatická predná stena niekdajšieho kostola svätého Pavla sa hrdo týči nad starým mestom a pripomína, že 400 rokov portugalskej dominancie nezmizne za pár dekád. Kostol svätého Pavla zo 17. storočia sa zrútil po tajfúne a požiari v roku 1835. Jeho predná fasáda však zostala stáť a mesto sa posnažilo, aby prežila. Zdobia ju totiž raritné výjavy z Biblie, kombinované s čínskymi znakmi, vďaka čomu sa považuje za najzaujímavejšie eklektické dielo východných kresťanov. UNESCO fasádu svätého Pavla považuje za najkrajšiu ukážku barokovej architektúry v Ázii a pre čínskych návštevníkov zároveň predstavuje nečakaný „exotický“ zážitok. Jednoducho, Macao ponúka nielen kasína, ale aj portugalský odkaz, ktorý v meste citeľne rezonuje dodnes.

 

 

Samuel Kĺč > foto Samuel Kĺč

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2023