Less is more

Napríklad aj vášeň pre surfovanie môže byť skvelou inšpiráciou pre navrhnutie originálneho konceptu bývania – ako v prípade architekta Jakuba Chocholu, ktorý vo svojom projekte dvojdomu reflektoval osobitý životný štýl surfistov, ľudí, čo pre svoj život a radosť nepotrebujú veľa: iba dobré počasie a tie správne vlny.

 

Vrátiť sa od mora unavený, no stále nabitý adrenalínom rozbúrených morských vĺn, odložiť dosku, vyzuť šľapky, zhodiť do kúta mokrý uterák a neoprén, zmyť zo seba soľ a piesok… na to človeku postačí jednoduchý plážový interiér. A takáto jednoduchosť sa stala leitmotívom aj pre vytvorenie príbytku v suchozemskej strednej Európe, kde jeho obyvatelia vyznávajú minimalistický, no zároveň pohodový štýl fanúšikov doskových športov.

 

 

Symetria na mieru
Jednoduché a praktické bývanie v duchu hesla „menej je viac“, bývanie, v ktorom nič dôležité nechýba a taktiež nič zbytočné neprevyšuje, je umiestnené na obdĺžnikovom rovinatom pozemku v tesnej blízkosti Klánovického lesa a má podobu podlhovastého jednopodlažného nepodpivničeného bungalovu s plochou strechou, rozdeleného na dve samostatné bytové jednotky. K nim náležia dva rovnako veľké pozemky.
Dvojdom v pražských Klánoviciach bol od začiatku koncipovaný ako jeden stavebný objekt, pričom jeho (trochu dlhšie) ľavé krídlo Jakub Chochola navrhol pre trvalé bývanie a pravé krídlo pre sezónne bývanie – ako „chata“ pre časť rodiny žijúcej v zahraničí. Obytné jednotky majú teda spoločnú stenu, a to v mieste symetricky riešených dielní (skladov), ktorá v exteriéri pokračuje ako krátky múr z betónových tvárnic oddeľujúci (taktiež symetrické) parkovacie státia pred dielňami (skladmi) a o kus ďalej aj oba pozemky, pričom v priamke naň nadväzuje nižší drôtený plot až k uličnej hrane pozemku.

 

 

Uprostred zelene
Keďže majitelia dvojdomu milujú prírodu, k predeľujúcemu múru vysadili efektný pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata), aby ho časom postupne celý pokryl a pokračujúci nízky plot nechali obrastať popínavým zimolezom (Lonicera henryi), pričom túto prírodnú scenériu dotvára zelená „bariéra“ z vavrínovca lekárskeho (Prunus laurocerasus) a kaliny (Viburnum rhitydophyllum), vizuálne odčleňujúca susedné pozemky. A keď je už reč o zeleni, dodajme, že oba pozemky okrášľujú záhony rôznych druhov kvetín a krov vysadených okolo trávnatých plôch, taktiež vysoké trávy (Miscantus sinensis) lemujúce prístupové cestičky k obom domácnostiam i viackmenné muchovníky (Amelanchier lamarckii) či mladá čerešňa.

 

 

Biela, sivá, svetlý dub
V takmer celej šírke fasády je osadená oceľová pergola, ktorá veľké okenné plochy v priečelí chráni pred nadmerným prehrievaním a zároveň kryje pred dažďom vstupné priestory, parkovacie státia i terasy. Do každej bytovej jednotky sa vstupuje úzkou chodbou situovanou pri zaoblenom rohu fasády vedľa parkovacieho státia. Oba symetricky riešené oblé rohy príjemne odľahčujú strohý tvar obdĺžnikového objektu a efektne pôsobí aj zrkadlo umiestnené na fasáde pri vstupe do ľavého krídla. Po vkročení do interiéru už samotné predsiene avizujú, že v oboch krídlach budú pri nábytkových riešeniach hlavnú úlohu zohrávať vstavané nábytky, navrhnuté na mieru jednotlivých priestorov. Takmer všetky vstavané skrine a závesné police kombinujú povrchy bieleho a antracitového lamina s dubovou alebo orechovou dyhou, pričom táto farebná škála výborne komunikuje ako s liatymi brúsenými betónovými podlahami v obývačkách či tmavosivou dlažbou v predsieňach, tak i s dubovými parketami v spálňach. Dyha zo svetlého duba našla uplatnenie aj na bielych parapetoch a dverách – ako jemný akcent okrášľujúci ich bočné hrany.
Z obývacích izieb sa ponúka krásny výhľad do záhrady – ten umožňujú veľkoformátové okná na plnú výšku miestnosti. A keď sa odsunú ich pohyblivé panely, možno obývačky bezbariérovo prepojiť s dláždenými záhradnými terasami a pozvať okolitú prírodu aj do interiéru. Ľavé krídlo okrem terasy pred obývačkou disponuje aj terasou na opačnej strane, prístupnou priamo z kuchyne. Z nej možno prechádzať do vonkajšej fínskej sauny.

 

 

Oľga Ovečková > foto Robet Žákovič

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER marec-apríl  2023