Laura Karasinski – Eklekticky & útulne & vintage

 

V očarujúcom svete interiérovej dizajnérky Laury Karasinski sa kreativita prelína s umeleckým spracovaním a vďaka tomuto spojeniu vznikajú v jej ateliéri jedinečné, podmanivé interiéry. Svoje privátne útočisko si vytvorila v srdci tichej susedskej viedenskej štvrte Josefstadt s množstvom malých obchodíkov a každý kút jej príbytku svedčí o náročnom oku a dokonalom vkuse. Spoločne s Westwingom sme sa nechali pozvať do sveta Laury Karasinski, kde dizajn nie je len profesiou, ale aj spôsobom života.

 

Laura si svoj byt zariadila vintage nábytkom, pričom každý kus starostlivo vyberala tak, aby vyžaroval nadčasový šarm a charakter. Celý priestor oduševňujú mnohé rodinné pamiatky, ktoré sa s láskou dedia z generácie na generáciu, poklady zozbierané počas ciest zasa slúžia ako stály zdroj inšpirácie a vnášajú príbytku aj pocit akéhosi dobrodružstva ladne harmonizujúceho s nadčasovým pôvabom vintage štýlu.

 

Stará dáma

Svoj byt rada nazývam „old lady“ a nikdy sa v ňom necítim sama – rástol so mnou, naberal na farebnosti a stále ma čímsi novým prekvapuje. Vŕzgajúce parkety, rezonujúce okná, keď prechádza autobus, pukajúca dlažba v predsieni… tento byt jednoducho žije, dýcha a komunikuje. To mi dobíja baterky, upokojuje ma a víta. Nedávno som prerobila hosťovskú izbu a odvtedy je takmer stále obsadená – milujem, keď môžem svojim hosťom poskytnúť útulný relaxačný priestor.

 

 

 

Domáca záhrada

Veľmi sa teším z mojej „botanickej izby“, ktorá kedysi bývala priechodnou miestnosťou či dokonca kuchynskou predsieňou. Keďže nemám záhradu, stvorila som si tu „záhradnú komnatu“ a pestujem v nej rôzne rastliny. Ale mám tu aj knihy, malé kreslo na čítanie, zrkadlo oproti oknu na znásobenie svetla i reproduktor, ktorý každé ráno vyhráva rastlinkám. Jeden z pelechov tu má aj môj psík Mimi.

 

 

 

Môj štýl

Istý návštevník zhrnul môj štýl bývania takto: „Vo vašom byte to vyzerá, akoby ste ho vlastnil už v 3. generácii.“ Myslím, že to celkom sedí – zariadila som ho hlavne vintage nábytkom, ktorý som našla, kúpila alebo vymenila, má veľa farebných stien inšpirovaných múzeami histórie umenia aj pamätné predmety mojej rodiny – malé soľničky či vázy od starých rodičov. Vskutku by sa mohlo zdať, že som tento byt zdedila, no predo mnou tu nežil žiadny z mojich predkov.

Každá izba má pre mňa niečo špeciálne, ale za najúžasnejší považujem môj ryžový papierový luster v jedálni, vintage originál od Inga Maurera. Dnes sa už, žiaľ, nevyrába, je super ľahký a vytvára krásne svetlo.

Mám rada farby, ktoré vytvárajú dobrú náladu. Všetko, čo vidíme, dotýkame sa, „konzumujeme“, vplýva na našu pohodu a dušu. Preto je pre mňa dôležité (súkromne, ale aj pracovne v projektoch Ateliéru Karasinski) vytvoriť upokojujúce prostredie, ktoré obzvlášť ľahko možno dosiahnuť použitím farieb. A významnú funkciu má aj dobré svetlo – to je polovica úspechu.

 

 

Peter Michal, Westwing > foto Westwing

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2023