La Palometa

La Palometa  

Majitelia, zahraničný manželský pár, si vysnívali dom pri Stredozemnom mori, ktorý by sa organicky začlenil do úžasnej flóry okolitej krajiny a harmonicky komunikoval s lokálnou prírodnou topografiou. Zároveň mali požiadavku, aby ich rezidencia bola úplne sebestačná a mala minimálnu spotrebu energie. Ich sen sa zhmotnil v rezidencii La Palometa.

La Palometa sa nachádza v malebnej enkláve vo štvrti Plana Alta vo vnútrozemí Castellónu v regióne Valencia na východe Pyrenejského polostrova. Architekti zo štúdia sanahuja&partners citlivo využili členitý terén tunajšej prírody aj horské terasy, ktorými táto časť krajiny oplýva a navrhli stavbu, ktorá dokonale zapadá do tunajšieho mediteránskeho prostredia. Keďže ide o dom využívaný prevažne sezónne, museli sa vysporiadať aj s požiadavkou na bezpečnosť. Navrhli teda solídne železné mrežovanie (v niektorých prípadoch pevne zabudované, v iných mobilné), ktoré spolu s kamennými murovanými stenami determinovalo charakteristický vzhľad celej rezidencie.

Tri moduly, jedno podlažie

Architekti svoj návrh rozvinuli na úrovni jedného podlažia, a to v koncepcii troch modulov – dva pre obytné priestory a tretí pre garáž a grilovanie. Modul s dennou zónou pozostáva z obývacej izby, jedálne, kuchyne a kúpeľne pre hostí; modul s nočnou zónou zahŕňa tri spálne s dvoma kúpeľňami a suitu s kúpeľňou a šatníkom.

S výhľadom na šíru krajinu

Exteriér rezidencie primárne definujú prvky veľkorysého bazéna a priľahlej oddychovej terasy, z ktorej sa otvára veľkolepý pohľad na horizont s panorámou šírej krajiny severného pobrežia Castellónu a mora blednúceho na obzore.

Ušľachtilé materiály

Samotnej stavbe dominujú ušľachtilé materiály, ktoré korešpondujú ako s lokálnou architektúrou, tak i s miestnou prírodou a jej farbami. Prispôsobené modernému štýlu tak prevládajú prvky ako kameň, cortenová oceľ, drevo, pohľadový betón a sklo.

 

 

Dalibor Veselý > foto Joan Guillamat

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2021)