Kúpeľňové batérie

Nespútané narábanie s formou kúpeľňových batérií pripomína uvoľnený tvorivý prístup, ktorý dizajnéri aplikujú pri stvárnení šachových figúr. Zachovanie ich identity a pôvodnej funkcie zostáva v oboch prípadoch i naďalej hlavnou podmienkou. Na vyspelom dizajne

sa podieľa kvalitný materiál (najčastejšie nerez a pochrómovaná mosadz) a najnovšie technológie. Jednoduchá kategorizácia umývadlových batérií spočíva v ich vzhľade: klasické, oblé, hranaté alebo kombinované. Podľa spôsobu ovládania sa delia na retro, pákové, batérie s joystickom alebo digitálnym ovládaním, elektronické či samouzatváracie. Spôsob montáže pozná podomietkové, stojančekové, vysoké stojančekové pre umývadlá na dosku a nástenné. Samostatné zaradenie vyžadujú digitálne umývadlové batérie s displejom.

Výber batérie do istej miery ovplyvňuje aj príslušenstvo. Môže alebo aj nemusí obsahovať odtokovú garnitúru/click-clack zátku pre manuálne zatváranie alebo otváranie odtoku umývadla. Pri kúpe umývadlovej batérie sa dnes už prihliada okrem dizajnovej stránky aj na prevádzkové náklady domácnosti. Nezanedbateľnou je informácia o prietoku vody cez perlátor, ktorý ju zmiešava so vzduchom, čo garantuje až polovičnú jej spotrebu.

Autor: Katarína Frývaldská