Kuchyňa

 

Čitateľná vizitka majiteľov

Ak trochu pozmeníme okrídlený citát, môžeme tvrdiť: „Ukáž mi tvoju kuchyňu, a ja ti poviem, kto si…“. Pravda, také úslovie je trochu pritiahnuté za vlasy, a predsa v ňom objavíme kúsok pravdy. Interiérové stvárnenie kuchýň zrkadlí zvyky, nároky aj vkus svojich majiteľov.

 

Kuchyne v domácnostiach bytov či rodinných domov prinášajú možnosť pohrať sa s dizajnérskym riešením aj pôvabom, zhmotniť sny či smelé plány, a pritom sa šikovne popasovať s mnohými technickými orieškami. Našťastie, dnešná kuchynská produkcia – či už v prípade nábytkových možností, spotrebičov, alebo celej škály doplnkov – prináša množstvo skvelých nápadov. Ich jednotným cieľom je uľahčiť každodenné kuchynské činnosti, a súčasne vniesť do príbytku eleganciu či kultivovaný výraz.

 

Boj s remeselníkmi

Stvárnenie kuchýň patrí k prvým úlohám, ktoré pri zariaďovaní novej domácnosti treba vyriešiť. Zvyčajne je ich priestorové usporiadanie vopred dané od staviteľa, no často sú potrebné drobné úpravy, ktoré prispôsobia výsledok úžitkovým nárokom budúcich majiteľov. Kuchyňa, to nie je len vonkajší vzhľad dvierok, ale najmä vnútorné technologické a inštalatérske rozvrhnutie. Preto je potrebné pred samotnou realizáciou vykonať mnohé prípravy: správne rozvrhnúť polohy elektrických zásuviek, usporiadať napojenie vody a kanalizácie či (pokiaľ to stavba dovoľuje) napojiť externé odsávanie digestora. To všetko sú zákonite náročné úkony, pri ktorých sa musíte potrápiť s remeselníkmi – inštalatérmi a elektrikármi. Skôr, než ich zavoláte, aby vám presekali steny a poprekladali „siete“, musíte dôkladne rozmyslieť, akým spôsobom bude kuchyňa vo výsledku fungovať.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2020