Krémové pohodlie

 

Interiérová dizajnérka Judith Mosqueira do Amarall žije v štýlovom čistom bielom dome v Kolíne s množstvom dizajnových klasík, kam sme sa za ňou spolu s Westwingom vybrali, aby sme nielen nahliadli do jej fascinujúceho príbytku, ale aj položili zopár otázok, ako vníma súčasné interiérové trendy a čo v nich považuje za hodné povšimnutia.

 

Ako by ste opísali svoj štýl zariaďovania?

Opísala by som ho ako minimalistický; s dôrazom na čisté biele bývanie.

 

Čo na svojom domove milujete najviac?

Najmä, že je pokojný a jasný. Dnešný digitálny svet je taký pestrý, vzrušujúci, dynamický a zložitý, že by som si rada doma vytvorila esteticky zredukované a zvládnuteľné prostredie, ktoré poskytne pokoj a spomalenie. Rada to robím tak, že zopár vybraným kúskom dávam veľký priestor. Mali by tu byť len tie, na ktoré sa buď rada pozriem, alebo ktoré potrebujem. Pretože to jednoducho umožňuje oslobodiť život od zbytočného zmätku a sústrediť sa na skutočne dôležité veci. Dôležité je pre mňa pokojné bývanie, ktoré dovoľuje žiť uvedomelejšie, šetrí priestor a materiály so zameraním na udržateľnosť, nadčasovosť a trvácnosť. Preto prejavujem veľkú lásku k dizajnovej klasike, ktorá najlepšie spĺňa tieto predstavy.

 

Máte nejaký typický celoživotný kúsok, nábytok či dekoratívny doplnok?

K mojim večným klasikám, ktoré prežijú každý trend a sprevádzajú ma po celý život, sú napríklad jednonohý tulipánový stolík či svietniky. Tieto kúsky prežijú každú dobu, mám ich veľmi rada.

 

Ktoré materiály považujete za nevyhnutné pre béžový vzhľad?

Aby béžový či celobiely vzhľad nenudil, je dôležité pohrať sa s rôznymi tónmi v rámci farebnej škály a vytvoriť materiálový mix napríklad z vlny, látky, kože, dreva, mramoru, travertínu i plastu, resp. lakovaných povrchov. A pri stylingu rôznych svetlých kusov nábytku treba venovať pozornosť rôznym odtieňom v rámci bielo-krémovo-béžového spektra.

 

Kde doma najradšej trávite čas?

Moje obľúbené miesto je jedáleň, tu sa odohrávajú všetky zábavné veci: jedenie, pitie, spoločenské stretnutia, hranie sa, smiech… Tu sa vždy dobre zabavím s rodinou a priateľmi. Toto všetko sa obzvlášť dobre dá robiť pri okrúhlom stole, pretože je komunikatívny. Každý na každého vidí a vy sedíte v peknom kruhu, ktorý sa akosi spája. Pokiaľ ide o úpravu stola, mám rada, keď sa pri stole sústredím na jedlo, nápoje a pôžitok. Považujem za najlepšie zdôrazniť to diskrétne esteticky čistým prestieraním. Biely riad, číre poháre a filigránsky príbor sú pekné na pohľad, a pritom neuprú výnimočnosť tomu podstatnému. V závislosti od viac či menej slávnostnej príležitosti rada používam biele a prírodné farebné obrusy z ľanu alebo bavlny a svietniky či kvety.

 

Ktorý materiál v interiéri je momentálne trendy?

Už nejaký čas sú to najmä prírodné materiály svetlej farby – travertín, mramor, dub, kameň, prútie… a všetko, čo je útulné ako kašmír či mušelín.

 

Dali by ste nám nejaké zaručené tipy na zútulnenie svetlého interiéru?

Útulnosť sa dá navodiť pohodlnými kobercami, prikrývkami a vankúšmi, ale najmä nepriamym svetlom. Mnoho malých svetelných zdrojov, ktoré osvetľujú určité priestory, vytvárajú v miestnosti príjemnú a teplú atmosféru. Svetlo má veľmi podstatný vplyv na atmosféru a pohodu v miestnosti. Pri cielenom použití teplých a neoslňujúcich svetelných zdrojov možno zvlášť krásne vymedziť jednotlivé obytné plochy a zvýrazniť určité predmety. Útulnú atmosféru možno umocniť tak, že sa zriekneme svetla zo stropu, ktoré rovnomerne osvetľuje celú miestnosť a namiesto toho využijeme množstvo individuálnych nepriamych svetelných zdrojov na nastavenie scény. Tu jedno osvetlenie kresla v kútiku na čítanie, v inom kúte zasa iné svetlo, alebo aj lúč na obraz či sošku. Hovorí sa, že so siedmimi svetelnými zdrojmi by mala byť celá miestnosť dokonale osvetlená a mala by pôsobiť oveľa väčšie. Patria k nim, samozrejme, aj sviečky či krb. Každý, kto sleduje moje kanály, vie, že ku stolným lampám mám zvláštny vzťah. Stala sa z toho takmer zberateľská vášeň… A ešte čosi – rada sa zaobídem bez viditeľných káblov. Ak je to možné, schovávam ich za nábytok alebo závesy.

 

 

Peter Michal > foto Westwing

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2022