Kreatívne hudobné štúdio

 

IKEA spojila sily s hudobnou skupinou Swedish House Mafia a spoločne vytvorili kolekciu nábytku Obegränsad, ktorá umožňuje milovníkom hudby popustiť uzdu svojej fantázii.

 

IKEA a elektronická hudobná skupina Swedish House Mafia sa rozhodli zjednodušiť každodenný život hudobným fanúšikom, ktorí hudbu produkujú, hrajú či len počúvajú a z ich spolupráce vznikla kolekcia Obegränsad (po švédsky: „neobmedzený“), ktorá tvorivým ľuďom zo sveta hudby a digitálneho umenia ponúka možnosť zriadiť si vlastné domáce štúdio za dostupné ceny. Je určená všetkým, čo si dokážu užiť hudbu nielen na koncertoch či festivaloch, ale aj doma, vo svojej izbe. Hudobní fanúšikovia, producenti, dídžeji a všetci kreatívni ľudia tak môžu pracovať na svojich snoch aj napriek obmedzenému rozpočtu – keďže neustály vývoj a súčasné technológie poskytujú možnosť tvoriť hudbu aj v domácom prostredí bez potreby profesionálneho vybavenia.

Členovia skupiny Swedish House Mafia: „Boli sme tínedžeri a hľadali sme spôsoby, ako nábytok IKEA prispôsobiť našim tvorivým aktivitám, takže cieľ tejto spolupráce vlastne vyplynul z našej vlastnej životnej cesty. Pri navrhovaní sme sa snažili zostaviť kolekciu, ktorá by zjednodušovala produkciu hudby všetkým ľuďom a zároveň bola aj cenovo dostupná. Dúfame, že dokáže inšpirovať a pomôže pri tvorbe a rozvoji kreativity.“

 

 

Uvoľnená atmosféra

Kolekciu tvorí viac ako dvadsiatka praktických kusov zariadenia a riešenia pre tvorbu a prehrávanie hudby doma. Nádejní dídžejovia a hudobní producenti v nej nájdu policový diel s dostatkom miesta na umiestnenie zosilňovačov, stôl so stojanmi na reproduktory a výsuvnou policou, ako aj samostatné stojany na laptop, tablet či reproduktory. Nechýba ani rozličné osvetlenie, napríklad tlmené svetlo v hodinách či mäkké doplnky, nevyhnutné na navodenie tej správnej uvoľnenej atmosféry.

Kolekcia Obegränsad pre zariadenie domáceho štúdia vyznáva klasickú čiernu estetiku a elegantný minimalistický dizajn. Friso Wiersma, dizajnér IKEA: „Pozrite sa na kolekciu a jej komplexnosť – obsahuje svetlá, nábytok aj techniku. Toto by nebolo možné dosiahnuť len tak pri hocijakej spolupráci. Pre skupinu Swedish House Mafia je však spolupráca úplný základ. Je súčasťou všetkého, čo robia.“

 

 

Oľga Ovečková > foto Ikea

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER marec-apríl 2023