Když máš v chalupě…

 

Keď sa v roku 1975 v televízii objavil seriál Chalupári, celé Československo sa zamilovalo do predstavy idylického života na vidieku. Všetci obyvatelia miest z čias sivej socialistickej nudy snívali o chalupe v lone zelenej prírody, kam by cez víkendy mohli unikať z ideologického dusna vtedajšieho spoločenského systému.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chalupári

Áno, život na vidieku vždy plynul (a dodnes plynie) pomalšie… a akosi normálnejšie. Hovoril o tom už Jean-Jacques Rousseau a jeho volaním po „návrate k prírode“ sa o dve storočia inšpirovali i Václav Borovička, František Vlček, keď písali scenár k jedenástim epizódam seriálu. Nečudo, že tak nadchol vtedajšie televízne publikum. Úspech chalupárskych historiek si totiž režisér František Filip poistil aj výborným castingom a príbeh zaľudnil postavami, ktoré stvárnili vtedajšie herecké hviezdy: Sovák, Kemr, Vinklář, Hlaváčová, Bohdalová, Menšík, Filipovský, Prachař… A keď Waldemar Matuška pred každou epizódou na úvod zaspieval podmanivo nostalgické „Když máš v chalupě…“ (teda pokým neemigroval, v reprízach jeho song nahradila už len orchestrálna melódia), „venkovská idyla“ na 60 minút dávala zabudnúť na strasti každodenného života a vzpružila nejednu unavenú myseľ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohodová vidiecka nálada

Zhmotniť jeden z podobných snov o idyle v prírode sa podarilo architektonickému tímu Stopka, keď navrhol a zrealizoval vidiecky rekreačný dom v susedných Čechách. Nechceme vás rušiť dlhými popismi, v tomto prípade bohato postačia výpovedné snímky realizácie. Stačí sa na ne iba pozorne zahľadieť a objavovať milé dômyselné detaily, ktoré vyčarili malebnú náladu pohody a relaxu. Snáď už len pridajme zopár faktov: tradičný ručne maľovaný bavorský nábytok bol vyrobený na zákazku, kuchyňa značky SieMatic BeauxArts je zariadená spotrebičmi Miele, solitérny nábytok nesie značku Cor a postele pochádzajú od nemeckého výrobcu Schramm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Michal

foto Stopka

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2018)