Kaštieľ s novou históriou

Ak si myslíte, že chateau Amadé je jedným z prekrásnych francúzskych zámkov na povodí rieky Loire, mýlite sa. V skutočnosti je chateau kaštieľ v dedinke Vrakúň, v samotnom srdci Žitného ostrova.

História vrakúňskeho kaštieľa sa až nápadne podobá rozprávke o princovi zakliatom na žabu. Tiež čakal na zázrak lásky, ktorý by mu vrátil stratenú dôstojnosť. Žabka s korunkou na hlave, okrúžená vavrínovým vencom víťazstva, sa stala logom jeho novej histórie. A od roku 2010 značkou luxusného kaštieľa – hotela Amade Chateau, ktorý je jeho priamym pokračovateľom.

Kaštieľ si na mieste staršieho objektu na majetku Amadeovcov, ktorý po vymretí rodu nadobudla rodina Schmertzigovcov, dal v roku 1904 postaviť šľachtic a veľkopodnikateľ Matej Pfeifer z Ikvy. V roku 1935 ho i s hospodárstvom odkúpil advokát Jozef Belkó so spoločníkmi. Reprezentačným aristokratickým sídlom bol iba štyri desaťročia. Po roku 1948 sa jeho vlastníkom stal štát a jeho povojnový osud už pripomína príbehy iných pamiatkových objektov na Slovensku. Hoci ho v roku 1963 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, neubránil sa degradácii. V roku 1955 sa do kaštieľa na celé polstoročie nasťahoval domov dôchodcov, ktorý ho účelovo prestaval podľa svojich potrieb. Záchrana vybývaného kaštieľa prišla v hodine dvanástej a priniesla zhodnotenie historického objektu, zodpovedajúce jeho pamiatkovým hodnotám. Niekdajšie vidiecke šľachtické sídlo sa zmenilo na romantický zážitkový hotel s atmosférou dávnominulých čias.

Jozef Lenhart foto: Jozef Barinka, archív hotela Chateau Amadé