Jiří Pelcl

O priemyselných návrhoch, úžitkovom umení, úlohe kvalitného dizajnu i skrytých príbehoch sme sa rozprávali s popredným predstaviteľom súčasného českého dizajnu, profesorom Jiřím Pelclom.

 

Niet najmenších pochýb o tom, že profesor Jiří Pelcl (1950) vie dobrý dizajn nielen navrhovať (s ľahkosťou i úspechom), ale vie o ňom aj pútavo a poučne rozprávať. Pri príležitosti jeho komornej výstavy, ktorá sa na jeseň uskutočnila v bratislavskej galérii Art Design Project, sme s ním absolvovali mimoriadne príjemný rozhovor o mnohorakých podobách tvorby. Konverzoval zasvätene a s lapajskou iskrou v očiach, takže bolo jasné, akú úlohu zohráva dizajn v jeho živote. Ako autor vstúpil na českú dizajnérsku scénu v polovici 80. rokov. Po absolvovaní architektúry na VŠUP v Prahe a ročnom štúdiu nábytku na prestížnej londýnskej škole Royal College of Art spolupracoval s výrobnými podnikmi, neskôr začal vytvárať autorské solitéry razantných foriem. V roku 1987 spoluzakladal výraznú dizajnérsku skupinu Atika, ktorá sa okato rozchádzala so súdobou produkciou socialistického Československa a kládla dôraz na emócie, expresivitu výrazu či príbeh. Produkcia Atiky bola neskôr stotožnená so svojráznou (regionálnou) reakciou na svetové postmoderné prúdy. Od roku 1990 vedie Jiří Pelcl vlastný ateliér, v rámci ktorého sa venuje architektonickým, interiérovým, výstavníckym a predovšetkým dizajnérskym návrhom. Popri spolupráci s českými i zahraničnými výrobcami (napríklad egoé, Bomma, Crystalex, Moser) sa venuje aj tvorbe autorských objektov a limitovaných edícií. V nich skúma limity materiálov či poetiku uvoľnenejších foriem, ktoré stavia do kontrastu so strohejším tvaroslovím jeho priemyselnej produkcie. Návrhársku prax strieda s intenzívnou teoretickou činnosťou, publikuje a prednáša. Od roku 1997 vyučuje na Vysokej škole uměleckého průmyslu v Prahe (v rokoch 2002 – 2005 vo funkcii rektora), takže nezmazateľnú stopu zanecháva aj ako pedagóg. Mnoho jeho študentov úspešne formuje súčasnú dizajnérsku produkciu v Českej republike.

Na rozsahom neveľkej výstave Forestglasscollection v bratislavskej predajnej galérii Art Design Project predstavil Jiří Pelcl súbor autorského skla – váz a mís vo výrazných výtvarných formách.

Michal Lalinský, foto Jozef Barinka, archív Jiřího Pelcla