Japonská čistota

 

Pokoj a prívetivosť

Nie je v našich silách (ani duševných schopnostiach) bývať ako Japonci. Môžeme sa však obklopiť domovom, ktorý využíva niektoré prvky japonských príbytkov, a tým vyvoláva náladu vítaného pokoja.

 

Interiérový štýl inšpirovaný estetikou Krajiny vychádzajúceho slnka sa v našich stereotypných predstavách často obmedzuje len na strohú jednoduchosť alebo povestný japonský „minimalizmus“. Má to, samozrejme, odôvodnený základ, no Japonsko aj napriek relatívnej geografickej a kultúrnej izolovanosti (spomeňme na dvestoročné uzamknutie krajiny pred okolitým svetom známe ako „sakoku“) ponúka oveľa bohatší repertoár estetík, než by sme mysleli. Spomínaná jednoduchosť či spriaznenosť s prírodou je však našincovi veľmi zrozumiteľná. V tomto ohľade rezonuje s obľúbenou európskou tradíciou škandinávskeho dizajnu, preto významne ovplyvňuje najmä severských autorov. Domovy inšpirované japonskou kultúrou hľadajú pokoj a prívetivosť v čistých, nie však nudných líniách, v obmedzenej palete tónov a vo výrobkoch, ktoré sú oslavou ručnej remeselnej práce.

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Početná séria závesných a stolných lámp Akari.

Kto ich navrhol? Americký výtvarník japonského pôvodu Isamu Noguchi v roku 1951.

Kto ich dodáva? V Japonsku firma Ozeki & Co, v Európe švajčiarska Vitra.

Z čoho sú zhotovené? Z typickej receptúry lampiónov: japonský papier „washi“, bambus a drôt.

Prečo sú dôležité? Postava Isamu Noguchiho je známa predovšetkým umeleckou prácou – ako úspešný sochár z éry „mid-century modern“ vytvoril mnoho skulptúr i celých parkových areálov v USA, no práve dizajn lámp mu zaistil celosvetové renomé. Keď v roku 1951 navštívil mestečko Gifu, známe remeselnou výrobou lampášov, ostal fascinovaný technikou tvarovania papiera a okamžite začal pracovať na početnej sérii tienidiel v tvaroch, ktoré nezaprú umelecký pôvod.

 

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Odpružené oddychové kreslo Dream Chair.

Kto ho vymyslel? Svetoznámy japonský architekt Tadao Ando v roku 2013.

Kto ho vyrába? Historické stolárstvo Carl Hansen & Søn z Dánska.

Z čoho je zhotovené? Z priestorovo ohýbanej preglejky.

Prečo je dôležité? Architekt Tadao Ando navrhol kreslo Dream Chair ako poctu nábytkovej práci Hansa Wegnera a jeho mantry, aby nábytok vyzeral pôvabne zo všetkých strán. V ľahko vykreslených expresívnych líniách dizajnu nezaprie veľkorysosť architektonického premýšľania.

 

 

 

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Pôvabný stolček Butterfly Stool.

Kto ho navrhol? Japonský dizajnér Sori Yanagi v roku 1954.

Z čoho je zhotovený? Ohýbaná preglejka z javorových alebo palisandrových dýh. Spevňujúca spojka z mosadze.

Kde sa vyrába? Vo švajčiarskych nábytkárskych dielňach Vitra.

Prečo je dôležitý? Ľahko zapamätateľná silueta stolčeka pripomína motýlie krídla alebo japonský znak; v prenikavo elegantných líniách dokázal dizajnér Sori Yanagi prepojiť západnú nábytkársku tradíciu s výtvarným citom Japonska.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2020