Názov pražskej štvrte Strašnice vznikol zo staročeského mena Strašen, ktoré malo „odstrašiť“ od svojho nositeľa zlých démonov. Vzhľadom na množstvo pozitívnej energie, ktoré z pražského bytu vyžaruje, sa tu však žiadnych duchov báť nemusíme. Veľkú zásluhu má na tom tím architektonického štúdia Martina Design.
Úlohou interiérových dizajnérov býva spravidla vytvoriť funkčný, vizuálne príjemný a pre život pohodlný koncept zariadenia, ktorý vhodne zvolenou kombináciou farieb, materiálov a bytových doplnkov vystihuje vkus, možno až osobnosť majiteľa. Charakter štvorizbového bytu situovaného na prízemí novostavby tvorí predovšetkým dubové drevo, široká paleta stále populárnejších odtieňov sivej a premyslené priestorové usporiadanie nábytku s nádychom jemného industriálu. Prítomnosť interiérových dizajnérok – Martiny Pištělákovej a Martiny Durdisovej – už vo fáze hrubej stavby ponúkla možnosť ovplyvniť voľbu vybavenia, ktoré bolo súčasťou štandardu pri kolaudácii. Sivé odtiene dlažby i obkladu kúpeľní a trojvrstvové drevené parkety vo svetlohnedých tónoch európskeho dubu nakoniec určili farebné mantinely celého projektu.
Na mieru
Nemenej podstatnou úlohou – ako zjednotenie farieb a materiálov – bolo estetické a zároveň praktické usporiadanie nábytku. Netradične dlhá vstupná chodba umožnila po celej šírke steny inštaláciu vstavanej skrine zhotovenej na mieru s kovovou vešiakovou konzolou a skrinkami na topánky. Kvôli štýlovému osvetleniu vo forme bodových svietidiel, pripomínajúcich štúdiové „minireflektory“, ktoré pokračujú na stropoch obývačky spojenej s kuchyňou, bolo nevyhnutné zmeniť elektroinštaláciu. Stropné svietidlá sú rovnako zjednotené v spálni a detskej izbe. V totožných farebných kombináciách bielej, sivej a dubovej dyhy si majitelia nechali vyrobiť aj nábytok spoločenského jadra bytu, ktoré tvorí obývačka s kuchyňou, jedálenský a pracovný kút.
Samuel Brčák
foto Robert Žákovič
Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2018)