Hotel u Tomana

Ak sa počas horúcich letných dní rozhodnete navštíviť pokojné, turisticky nezahltené mesto Brno, čo by kameňom dohodil od hraníc s českými susedmi, rozhodne si do itineráru pridajte aj posedenie v reštaurácii s apartmánmi a pivovarom „U Tomana“. Pramenitým dúškom vychladeného nápoja sa osviežite v štýlovom interiéri od štúdia Identity Design, ktorý rešpektuje posledné kaviarenské trendy a pestuje hlboký vzťah k bohatej kultúrnej histórii „hlavného mesta Moravy“.

Projekt rekonštrukcie domu číslo 22 na Námestí Slobody v Brne ponúkol dve veľké výzvy. Investor chcel na troch poschodiach vybudovať reštauráciu s vlastným pivovarom o rozlohe vyše 400 m² a vytvoriť tak na hlavnom námestí juhomoravskej metropoly unikátny priestor, odlišný od ostatných novovzniknutých pohostinstiev v blízkom okolí. Druhá časť zadania sa vzťahovala na päť poschodí nad reštauráciou, ktoré mali vyplniť apartmány, ideovo prepojené a nadväzujúce na koncept a štýl reštaurácie. „Už pri prvej návšteve objektu v januári 2017 nám bolo na prvý pohľad jasné, že pod nánosmi neúctivých stavebných úprav z minulých období skrývajú v sebe historické priestory úžasný potenciál. Bez zásahov do dispozícií by však dom nezodpovedal budúcemu využitiu, preto sme vedeli, že budeme mať voľnejšiu ruku pri vytváraní funkčného a priestorového návrhu interiérov, čo prispelo k nášmu nadšeniu a neváhali sme výzvu klienta prijať,“ upresňujú autorky projektu Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková.  

Vyhlásená cukráreň

Na prízemí a prvom poschodí už od 30. rokov minulého storočia fungovala vyhlásená Tomanova cukráreň, ktorú neskôr nahradila kaviareň Nitra. Posledných niekoľko rokov si priestory objektu prenajímali obchody s obuvou či hudobninami. Pôvodné tehlové klenby prekrývali sadrokartónové podhľady a dom postupne prišiel o svoj charakter, chátral a začal sa vytrácať z pamäti miestnych obyvateľov, ktorí si ho vždy spájali s vychýreným cukrárom Tomanom.

Citlivá rekonštrukcia

Dizajnérky štúdia Identity sa v spolupráci s Národným pamiatkovým ústavom snažili zachovať a zachrániť čo najviac dobových prvkov, ktoré sa v rámci prvej fázy rekonštrukcie dôsledne opravili či nahradili hodnovernými replikami. Odkryli a zreštaurovali sa historické tehlové klenby, funkcionalistické okná na druhom poschodí boli zreparované pôvodnou technikou, očistil sa mramorový obklad schodiska, opravila a podsvietila historická vitráž na medziposchodí. Odstránenie dodatočných stavebných úprav utvorilo priestor pre prácu  s architektúrou budovy. „Snažili sme sa umocniť originálnu atmosféru priestorov, no zároveň sme im chceli dať novú, súčasnú tvár. V spolupráci s brnianskym historikom – pánom Cibulkom – sme zozbierali informácie o minulosti domu, jeho majiteľoch a známych osobnostiach, ktoré niekdajšie kaviarenské priestory pravidelne navštevovali a na ich pamiatku sme vytvorili príbeh zhmotnený v textoch a dobových fotografiách, ktoré dnes zdobia steny reštaurácie,“ vysvetľuje Ivana Linderová. Schodisko s epoxidovou povrchovou úpravou, lemované pôvodnými mramorovými obkladmi, zaznamenáva na svojich stupňoch mená známych osobností, ktoré v minulosti po nich chodili.

Dispozičné riešenie priestorov prispôsobili architektky novému využitiu: pivovar, v ktorom sa varí originálne Tomanovo pivo, je umiestnený v suteréne, zatiaľ čo na prízemí a na prvom poschodí sídli reštaurácia.

Ivana Linderová, Samuel Brčák

foto Studio Identity Design

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2019)